Çanakkale Savaşları’nda şehit düşen Mehmetçikler anısına yaptırılan Şehitler Abidesi’nin altındaki müzenin onarım çalışması kapsamıyla ilgili olarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği bir açıklama yaptı, açıklamaya göre sorun Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yüklenici firma arasındaki sıkıntıdan kaynaklanmış

SONSÖZ ÖZEL – Orman ve Su İşleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Gazetemizde 13.03.2015 tarihinde yayınlanan “Şehitler Abidesi’ndeki müze 9 yıldır açılamıyor” başlıklı haberimiz üzerine bir açıklama göndermiştir. Açıklamayı aynen yayınlıyoruz.
“Söz konusu haberinizde Çanakkale Şehitler Abidesi’nin altındaki müze için Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın birbirinden habersiz farklı proje hazırladığı ve bu sebeple müzenin 9 yıldır açılamadığı iddia edilmiştir.
Bakanlığımız ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında 2007 yılında düzenlenen protokol ile Şehitler Abidesi’nin bulunduğu alan; temsili şehitlik yapılması, merasim alanında bulunan rölyefin bronza çevrilmesi, Şehitler Abidesi’nin ayaklarının depreme karşı güçlendirilmesi, abidenin üst kısmının yalıtımının yapılması, ay yıldızın yenilenmesi ve müze yapılması işi için, Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilmiştir.
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, alanda diğer işlerle birlikte, Şehitler Abidesi ve altında bulunan müzenin onarım ve güçlendirme çalışmalarına başlanmıştır. Bu projeler, Bakanlığımız tarafından da uygun görülmüş ve uygulama bu şekilde başlamıştır. Müze alanının inşaatı esnasında çıkan teknik aksaklıklar sebebiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yüklenici firma arasında sıkıntı yaşanmış ve inşaat durmuştur. Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ile Bakanlığımız arasında yapılan 99. Yıl merasimleri ile alakalı gerçekleştirilen toplantıda Bakanlığımız tarafından söz konusu inşaatın bir an evvel tamamlanması gerektiği ifade edilmiş ve yaklaşan 100. Yıl faaliyetlerimiz anlatılmıştır.
Netice itibariyle bahse konu alan, düzenlenen protokol kapsamında 2007 yılından günümüze kadar geçen süre içerisinde Kültür ve Turizm Bakanlığı uhdesinde olduğundan, alana ilişkin Bakanlığımızca tören alanı granit taş döşeme dışında herhangi bir proje yapılmamıştır. Dolayısıyla Şehitler Abidesinin altında bulunan habere konu müze inşaatının günümüze kadar tamamlanmamış olmasında Bakanlığımızın herhangi bir kusuru ve gecikmesi bulunmamaktadır. “

FACEBOOK YORUMLARI