Vatanı için hayatını kaybeden şehit ve gazi olan her yurttaşımız saygıdeğerdir, kalbimizin en mutena yerinde ilelebet yaşamayı, her zaman sevgiyle hatırlanmayı hak etmektedir.

Ancak üzülerek belirtmeliyim ki son günlerde şehitler ve gaziler arasında bir ayrım yapılıyor izlenimi ediniyorum.
15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit ve gazi olanlar, Güneydoğu’da PKK ile mücadele ederken şehit ve gazi olanlara göre farklı bir statüde değerlendiriliyor sanki.
Boğaz Köprüsü’nün adı darbe girişimini bastıran resmi ve sivil şehitlerin anısına değiştirildi. Kentlerin en büyük meydanlarına onların adı verildi. Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları hep birlikte darbeyi bastırırken şehit olan bir askerin evine ziyarete gitti. Birçok okul, cadde, sokağa bu şehitlerin adları yazıldı. Bu arada söz konusu şehit yakınları için büyük yardım kampanyaları düzenleniyor.
Medya da 15 Temmuz şehit ve gazileri ile Güneydoğu şehit ve gazilerine farklı bakıyor ne yazık ki…
++
Yanlış anlaşılmasın, darbe girişimini bastırırken şehit ve gazi olanları elbette her zaman sevgi ve saygıyla anmalı, onları hiçbir zaman unutmamalıyız.
Ne var ki bu şehitlere gösterilen ilgiyi Güneydoğu şehitlerinden ve gazilerinden de esirgememek gerekir.
Şehitler ve gaziler arasında fark yaratmak Güneydoğu şehitlerinin ailelerini kırar, üzer, incitir.
++
Benim önerim şu:
Sivil ve asker şehit ve gazi ailelerine bağlanacak maaş konusu zaten bir kanunla düzenlenmiştir.
Buna ilave olarak şehit olanların adlarının mezun oldukları okullardan birine verilmesini düzenleyen bir kanun çıkarılmalıdır.
Yardım kampanyalarında şehit ve gazi yakınları arasında ayrım yapılmamalı, toplanan paralar ailelerine eşit olarak dağıtılmalıdır.
Elbette medya da bu konuda kendine çeki düzen vermeli, şehit ve gazilerin bir kısmını efsaneleştirirken diğerlerini adeta yolda yürürken ayakları taşa takılıp da ölmüşler gibi gösterme yanlışından kurtulmalıdır.