Şehit polis Diyarbakır’dan törenle uğurlandı

343

DİYARBAKIR’ın Yenişehir İlçesi Şehitlik Mahallesi’nde trafik kazasıyla ilgili işlem yaparken teröristlerce şehit edilen polis memuru Tansu Aydın, düzenlenen törenle memleketi Zonguldak’a uğurlandı. Törende ağıt yakan şehit polisin geçen mayıs ayında evlendiği ikinci eşi Tayvanlı Vu Yhuy Tuanvi Aydın, yere kapanarak dua etti. Tabut ambulansa konulurken arkasından giden Vu Yhuy Tuanvi’yi kadın polisler güçlükle sakinleştirdi. Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy törende yaptığı konuşmada, olayla ilgili 17 kişinin gözaltına alındığını söyledi.
Diyarbakır’da trafik kazasıyla ilgili tutanak tutarken teröristlerin silahlı saldırısında şehit olan evli ve 6 yaşındaki bir kız çocuğu babası 37 yaşındaki Tansu Aydın için Emniyet Müdürlüğü önünde tören düzenlendi. Düzenlenen törene Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Emniyet Müdürü Halis Böğürcü, askeri ve sivil erkan ile şehidin ailesi katıldı. Tören alanına gelen şehit polisin babası Fikret, annesi Ulviye, ablası Banu İllezin ve geçen Mayıs ayında evlendiği ikinci eşi Tayvanlı Vu Yhuy Tuanvi Aydın’ın güçlükle ayakta durduğu gözlendi.
TAYVANLI EŞ DUA ETTİ
Şehit polisin cenazesinin ambulanstan indirilmesi sırasında Tayvanlı eşi Vu Yhuy Tuanvi Aydın ile yakınları ağıtlar yaktı. Törende Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in konuşması sırasında sandalyede oturan şehit polisin Tayvanlı eşi yere diz çökerek dua etti. Kadın polislerin kendisini kaldırmasına izin vermeyen şehidin eşi, önce iki elini birleştirip başına götürdü, daha sonra secdeye varır gibi yere kapandı. Bu duayı defalarca takrarlayan şehit eşi, kadın polisler tarafından sakinleştirildi. Törende şehit polisin babası Fikret ile annesi Ulviye Aydın ve diğer yakınları da gözyaşlarına boğuldu.