Her güne terör haberleri sığdırmaya başladık. Canilere bir de İŞİD militanları eklendi. Ancak, kör terörün kurbanları, kargayı besleyenler olmayıp, yoksul halkımızın, belki de yaşamda tutunmalarının tek nedeni olan kuzuları ve masum insanlar olmakta.
Bu saldırılar olurken, güneydoğu bölgemizde yoğunluğunu yitirmiş olmakla birlikte kent-içi terör sürmekte. Ve toplum, Güneydoğudaki çatışmalarda can yitimini olağan karşılar duruma düşürülmüş gibi.
Bundan daha da ürkütücü olan ise, şehitlerin ve yaralıların sayısı haber değeri bile taşımaz oldu. Sorumlular ise, büyük bir sorumsuzluk içinde, başsağlığı ve kahrolsun çağrılarına yeni eklemeler yapmanın heyecanını yaşıyorlar. Akıllarına istifa denen bir kavramı hiç getirmiyorlar. İktidar ile muhalefetin tek buluşma yeri ise, o da sıkça olmamak üzere, “musalla taşı” olmakta. Belki de, kendilerinin bağışlanması için ellerini açıyor olmalılar.
Sorumluluk sandalyesinde oturtturulması gerekenler ise, devşirilen kalabalıklar önünde kükreyip duruyorlar. Son saldırılardan sonra Cumhurbaşkanı ve Başbakanın diline yerleşen sözcük, düşmanı belirgin kılınmayan “istiklal ve istikbal savaşı”.
Bu kavramın önceki kullanımı ise, 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet rezaletini örtbas edilmekte karşımıza çıkmıştı. Bu olayın baş aktörlerinden ve bahşişini peşin veren Rıza Sarraf’ın ABD’de tutuklanması ise başta siyasiler tüm gözlerin 4 Nisan’da yapılacak duruşmaya neden oldu.
Türkiye’deki canlı bomba saldırıların neden olduğu kan ve gözyaşı dinmezken, Avrupa Birliğinin kalbi olan Brüksel’i vurdu. Bu saldırıyı da İstanbul’daki gibi IŞİD üstlendi.
Gördünüz mü bir değil iki Belçikalı bakan birden istifa etti Brüksel saldırısından sorumluluk duydukları için.
Bizde ise makamlarda bulunanlar sorumsuzlar değil mi?