FOTOĞRAF Sanatçısı Barış Barlas’ın “İkiz Kimlik Twin Identities” Fotoğraf Sergisi, İzmir Resim ve Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi’nde fotoğraf severlerle buluştu.

Barlas’ın 10 yılda çalıştığı tek yumurta ikizi 30 ikiz modelin sergide yer alan 21 fotoğrafı sergi açılışına katılan fotoğraf severlerin beğenisini kazandı.

Çalışmalarını ilgi ve beğeniyle izleyen sanatseverlere çalışmasıyla ilgili bilgi veren Barlas, 2006’da Marmaris’te yaşadığı dönemde Rus Zhulin ikizleri ile çalışırken sadece ikiz kardeşleri belgelemek istediğini belirterek, “O dönemde bunu bir gün projelendireceğimi, üzerinde sunum ve sergiler düzenleyeceğimi düşünmemiştim. 2010’da Belçikalı Camby ikizleri, 2011’de Danimarkalı Gray İkizleri ile üçlemeyi tamamlayınca bu kez projeye çevirmeye karar verdim. Gray ikizlerinin stüdyo portresi ile Sırbistan’da bir bronz madalya ile Gray ve Camby ikizlerinin fotoğrafları ile uluslararası yarışmalarda 30 üzerinde sergileme aldım” dedi. Fotoğraflarında siyah beyaz çalışmayı tercih ettiğini dile getiren Barlas, “Siyah beyaz olmasının da çıplak olmasının nedeni de aynı. Renk te giysi de fotoğrafta karakter farklılığı yaratıyor. Benim vurgulamak istediğim ikizlerin fotoğraflarıyla ikizlerin aynı görünmediğini göstermek. Renk te giysi de karakter farklılığı yaratıyor. Siyah beyazla rengi, makyajı ya da yaralanmaları dolayısıyla yok etmiş oluyorsunuz. Onları biraz daha aynılaştırıyorsunuz. Siyah beyaz ve çıplaklıkla tek yumurta ikizlerinin aynı olmadığını anlatan bir sergi” diye konuştu.

Sergisini önümüzdeki ay İstanbul’a götürmek istediğini ifade eden Barlas, Amerika da 2017- 18 yılı için Ohaio kentinde düzenlenen ikizler festivaline götürmek istediğini, New York’ta ise üçüzlerle çalışmaya başlayacaklarını söyledi. Sergi, 02 Ocak 2017’ye kadar gezilebilecek.