Kış aylarında hastalanmamak için ağırlıklı olarak c vitamini deposu meyveleri tüketir, suyunu içeriz. İnsanın yaşamında bazı doğruları vardır.

Öyle ki her aşamada bu doğruları arar ve bulduğunda da bırakmaz. İşte bu alışkanlığımız da öyle bir şey.

Bazı mekanlar var ki bu konuda çıtayı hayli aşmışlar. Sefer Büfe’de bunlardan biri.

“Ankara’nın Lezzet Durakları”nda sizlere Kızılay Demirtepe’de bulunan Sefer Büfe’yi tanıtmaya çalışacağım. Bana sorarsanız ilaç için eczaneye değil buraya uğrayın. Belki de her gün önünden geçip gittiğimiz Sefer Büfe, güzel ve şirin bir mekan. Zaten dışardan baktığınızda birbirinden güzel, rengarenk, canlı meyveler sizi kendisine çekiyor. Kısa yoldan ve hızlı yöntemle ama en önemlisi de sağlıklı ve temiz yolla açlığınızı bu vitaminlerle gideriyorsunuz ve bir anlamda dopingle yolunuzu, işinize devam edebiliyorsunuz. Ben, bu gibi yerleri “Doğal eczane” olarak da değerlendiririm. Çünkü bu gibi mekanlarda size verilen her bardak meyve suyunun ayrı ayrı bir faydası var.

Mekanda bazı karışım meyve suları var ki insanı inanılmaz rahatlatıyor. Bu arada elbette damak tadı denen özellik, kişiye göre değişir ama bazı lezzetler vardır ki değişmez. Aslında bu kadar lafa da gerek yok. Anlatacağım bu mekanın olmazsa olmazlarından bildiğimiz sosisli sandviç. Piyasada çeşit çeşit var, tavuklusu, hindilisi… Amaç daha sağlıklı ve lezzetlisini bulmak. Bana göre dana etinden yapılanı önceliği alır.

Günümüzde sosis konusunda katılmadığım değerlendirmeler var. Bu değerlendirmelerin haksız olduğunu söyleyemem ama bu konuda hakkıyla ve namusuyla üretim yapanı da korumak gerek diye düşünüyorum. Sosisin artık ve sağlıksız etlerden yapıldığı, kesinlikle tüketilmemesi gerektiği söylenir durur. Doğrudur, bazı kendini bilmez üreticilerin yanlışları insanı resmen sosisten soğutur. Bu nedenle sosis alırken de yerken de çok dikkat ederim, paketin son kullanım tarihinden tutun da içindeki malzemelerin yer aldığı listeyi tek tek okurum. Bu nedenle de sosisli sandviçi her yerde yemem, yedirmem.

Mekanın işletmecisi Metin Sefer, biraz kırgınlık hissettiğinizde bir bardak taze nar suyu içilince faydasının anında görüleceğini garanti ediyor.

“Görüşmek üzere”

Sefer Büfe, 21 yıldır aynı mekanda hizmet veriyor. Doğan Sefer kurmuş, şimdilerde oğulları Hüsrev ve Metin işletiyor. Baba Doğan Sefer de zaman zaman uğruyor, denetimlerde bulunuyor. Aslında buna da gerek yok diyebilirim. Çünkü kardeşler işe öyle bir sarılmışlar ki dört dörtlük denilebilir. Hiçbir şeyi eksik göremezsiniz. Her şey yerli yerinde. Bir sosisli sandviç yemeye girersiniz, sunulan küçük bardaklardaki ikram taze sıkılmış meyve suyu, küçük bir tabakta 2-3 dilim Ananas, Muz ve yer fıstığıyla keyifle kalkar “Görüşmek üzere” diyerek çıkarsınız.

Mekanın en favorileri sosisli sandviç, kamyonburger ve atom. Gittim gördüm, yedim. Bütün ürünler bilinen markalardan. Sosisi Jumbo, dana. Yaprak sarma, Arnavut ciğeri, Rus salatası temiz ve lezzetli.

Kamyonburger 

Kamyonburger’i merak ettim. Aslında bildik ürünler..içinde salam, sucuk, kaşar var. Adını da iriliğinden sanırım öyle koymuşlar. Denemedim ama lezzetinden şüphem yok.

Benim favorim ise her zaman bayılarak yediğim sosisli sandviç. Gerçekten bir başka lezzet. Tost makinasında ısıtılmış, dumanı çıkan özel ekmeğinin içinde yine ızgarada gereğince pişirilmiş sosis, ketçap, Rus salatası, turşu, hardal…o anı yaşamın güzel kareleri arasına alıyorsunuz.

Sefer Büfe’de “Atom” diye tanımlanan karışık meyve suyu da en çok istek görenlerin başında geliyor. “Atom”, Zencefil, Kivi, Ananas, Muz ve hazırladıkları özel karışımla ve kocaman bardağıyla sunuluyor. Aldığınız bu doğal doping ile gününüzü daha keyifli ve zinde geçiriyorsunuz.

Daha önce de anlattım, mekanı iki kardeş işletiyor. Abi kardeş, kendilerinin müşteriye gösterdiği özeni gösteremeyeceği endişesiyle yanlarına eleman da almıyorlar.

Mekanın müdavimleri arasında, tanınmış sporcular, sanatçılar ve bürokratlar da bulunuyor. Metin Sefer, sosisli için İstanbul’dan gelen müşterilerinin de olduğunu söylüyor. Bu arada gelen ünlülerin fotoğraflarını da facebook sayfalarında yayınlıyorlar.

İşini seveceksin

Metin Sefer, “ Ne iş yaparsan yap işini seveceksin. Başarının kuralı bu. Kendi içmediğimizi, yemediğimizi kimseye vermeyiz. Müşterinin içeceğini de kendi içeceğimiz gibi yaparız” diyor.

Mekanın işlek bir cadde üzerinde olması otopark sorununu çıkarıyor ama Sefer kardeşler bunun da kolayını bulmuşlar. Büfeye yaklaşırken telefon ediyorsun hemen aracını ayarladıkları otoparka alıyorlar.

Sefer Büfe’de fiyatlar da uygun. Sosisli sandviç 10, Kamyonburger 8, Atom ise 8 liradan sunuluyor. Sefer Büfe’ye yolunuzu mutlaka düşürün, pişman olmayacaksınız. Benden söylemesi… afiyet olsun.

Sefer Büfe
GMK Bulvarı No:14, Kızılay-ANKARA
Tel: 0312-231 21 28
GSM: 0532- 626 18 18