CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “İktidara gelirsek emekliye yılda iki maaş ikramiye ödeyeceğiz” demesi Ak Parti’de büyük rahatsızlık yarattı.
Başbakan Davutoğlu, Maliye Bakanı Şimşek, Ekonomi Bakanı Zeybekçi ardı ardına açıklamalar yaparak söz konusu vaadin gerçekçi olmadığını, bütçe açığını artıracağını, ekonomiyi krize sokacağını belirtiyorlar, emekli oylarının CHP’ye kaçmasını önlemeye çalışıyorlar.

Nafile bir çaba bu. Seçmen son toplamda ekonomik dengeyi filan değil kendi cüzdanını düşünür. Geçmişte bunun çarpıcı bir örneğini görmüştük.
++
1991 seçim kampanyasında DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, iktidar olduklarında kadınların 38, erkeklerin 43 yaşında emekli olacaklarını söylemişti. Emeklilik yaşının dünyada 70’e doğru giderken Türkiye’de 38’e inmesinin ekonomi bilimiyle izah edilecek hiçbir yanı yoktu ama seçmen başta buna olmak üzere Demirel’in vaatlerine inandı ve yapılan seçimde DYP birinci parti oldu ve ikinci sırada yer alan SHP ile koalisyon hükümeti kurmayı başardı. İktidardaki ANAP ise seçim yarışını ancak üçüncü olarak tamamlayabildi.
Demirel başbakan olur olmaz ilk çıkardığı kanunlardan biriyle erken emekliliği hayata geçirdi. Sonuçta milyonlarca kişi emekliye ayrıldı. (Yıllar sonra bunun ekonomiye maliyetinin 852 milyar lira olduğu ve bu parayla 22 GAP yapılabileceği hesaplandı.)
Erken yaşta emekliliği getirirken Demirel’in hesabı işsizlik sorununa çözüm bulmaktı. Oysa genç yaşta emekli olanlar bir yandan emekli maaşı alırken diğer yandan buldukları işlerde çalışmaya başladılar. Yani erken emeklilik işsizlik sorununu çözmediği gibi daha da artırdı.
++
Evet, emekliye iki maaş ikramiye ekonomik dengeleri bozar. Ama bunu geçim derdindeki emekliye anlatmak mümkün değildir.
Ak Partililere tavsiyem, “Yeni kaynaklar yaratıp biz de emekliye iki maaş ikramiye vereceğiz” demeleridir.
Aksi takdirde 7 Haziran akşamı onları hüsran bekleyebilir.