7 Haziran seçiminde ekonomik vaatler seçmenlerin ilgisini çekmişti. Asgari ücretin artırılması, emekli maaşlarına zam yapılması, mazot fiyatının düşürülmesi, kredi kartı borç faizlerinin bir bölümünün affı konusunda partiler birbirleriyle vaat yarışına girişmişlerdi.
Bu seçimde farklı bir tablo olduğunu görüyorum.
Seçmenin önceliği güvenlik, gelir düzeyinin artırılmasından daha önemli sayıyor bu konuda inandırıcı vaatlerde bulunan partilere yönelebileceğinin işaretlerini veriyor.
++
Dün sokakta bizzat tanık oldum. Yaşlı bir kadın, telefonda konuştuğu muhtemelen kızı veya oğluna, “Aman evladım, metroya binme!… Oraya bomba koyabilirlermiş! Dolmuşla gel eve ne olur” diyordu.
Bir arkadaşımın Tunalı Hilmi Caddesi’nde arkadaşlarıyla buluşmaya gidecek oğluna, “Sakın kalabalık yerlerde durma, bekleme, oturma!” dediğine de üzüntüyle tanıklık ettim.
İnsanlar pazara gitmeye, alışveriş merkezlerinde dolaşmaya bile korkuyorlar.
Başkentin hareketli yerlerinde bulunmak Şırnak’ta, Hakkari’de askerlik ve polislik yapmak kadar tehlikeli görülüyor artık.
Bu davranışlar bir travma ya da paranoya olarak kabul edilemez, devlete ve hükümete olan güvensizliğin açık tescilidir.
++
Ben muhalefet liderlerinin yerinde olsam propaganda çalışmalarını tamamen “can güvenliği” üzerine inşa eder, “Size öncelikle yaşama hakkı vadediyorum; kendinizin, eşinizin, kızınızın, oğlunuzun, annenizin, babanızın bombalarla paramparça olmayacağı bir dünyada yaşamanız konusunda söz veriyorum” derdim.
++
Cumhuriyet gazetesinin teknoloji sayfasında yer alan bir yazı, partilere güvenlik konusunda atacakları adımlar için yol gösterici olabilir.
Söz konusu yazıda, dünyada 20 şirketin canlı bombaları uzaktan tespit eden teknolojiye sahip olduğu belirtiliyor, bu şirketlerin şimdiye kadar güvenlik önlemi aldıkları yerlerde bir sorun yaşanmadığı vurgulanıyor, bazı şirketlerin adları bile veriliyordu.
Bu teknolojiden yararlanılacağını ifade etmek veya bu teknolojinin benzerinin Türkiye’de üretileceğini söylemek bile şu aşamada seçmen tercihlerini değiştirecek bir vaat olabilir.
++
Ben de emekliyim.
Seçime katılacak partilerden beklentim artık maaşımın artırılması değil, iktidar olduklarında nsanları kör kurşuna ya da canlı bombaya hedef yapmayacak tedbirler alacakları konusunda beni inandırmalarıdır.