Sessizce sandığa giden seçmen attığı oylarla çok fazla şey söyledi, liderlere son derece açık ve net mesajlar verdi:
ERDOĞAN’A : Toplumun neredeyse yarısını ötekileştiren sert üslubunu beğenmedim. Tarafsızlık yemini yapmana rağmen parti lideri gibi davranman hoşuma gitmedi. Başkanlık sistemi diye tutturmandan rahatsızlık duydum. Ülkenin yoluna parlamenter demokratik sistemle devam etmesini istiyorum. Başkanlık için sana vize verirsem diktatörlüğe kolayca kayabileceğini düşündüm. Benim desteğimi tümüyle kaybetmek istemiyorsan Anayasa’daki sınırlarına çekilmek zorundasın.
++
DAVUTOĞLU’NA: Senden beklentim yay gibi gerilen siyasi havayı yumuşatman, toplumun tümünü kucaklamandı. Bunu yapmadın, Erdoğan’a benzemeye çalıştın, rakip liderlere sert suçlamalarda bulundun. Parti tabanının yolsuzluk iddialarından, partizanlıktan, yargıya müdahaleden, israftan, dinin siyasette kullanılmasından rahatsız olduğu belliydi. Onları rahatlatacak, gönlünü alacak bir tutum sergilemedin.
++
KILIÇDAROĞLU’NA: Partiye yeni bir yol haritası çizmeye çalıştın, emeklilere, asgari ücretlilere önemli vaatlerde bulundun, kredi kartı borç faizlerinin silineceğini bile söyledin. Ama olmadı. Bunun kaybettiğin kaçıncı seçim olduğunu vallahi unuttum. Ortadaki sorun, seninle toplum arasındaki kimya uyuşmazlığı galiba. Köklü bir partinin başında olmana rağmen seçmene güven vermiyorsun, söylediklerine onları inandıramıyorsun… Bence kenara çekilmen, partinin önünü açman lazım. Aksi takdirde önümüzdeki seçimler de CHP için büyük hayal kırıklıklarına yol açabilir.
++
BAHÇELİ’YE: Oyunu birkaç puan artırmayı lütfen başarı gibi göstermeye çalışma. Siyaset, iktidar olmak için yapılır. Sen aynı anlayışla yoluna devam ettiğin taktirde kolay kolay iktidar olamazsın, Meclis’te herhangi bir muhalefet partisinin lideri olarak kalırsın. Sadece milliyetçi söylemle bir yere varmanı mümkün görmüyorum. Yeni bir politikaya, toplumun geneline seslenen projelere ihtiyacın var. Söylediklerimi kulak arkası etme, uzun uzun düşün. Gittiğin yol iktidara çıkmaz.
++
DEMİRTAŞ’A: Milyonlarca seçmeni temsil eden partinin baraj altında kalmasına gönlüm razı olmadı. Bu yüzden emanet oylar verdim. Artık mağdur edebiyatı yapamazsın, dışlandığını söyleyemezsin. Sakın oylarıma ihanet etme, mücadeleni demokratik sistem içinde yapmaya çalış, dağdakileri aşağıya indirme mücadelesi ver. Senin de, partinin de, ülkenin de çıkarları bunu gerektiriyor.

FACEBOOK YORUMLARI