Kesin olmayan sonuçlara göre Ak Parti tek başına iktidar oldu.
Bu durumla ilgili ilk etapta şu değerlendirmeleri yapmak mümkündür:
-Seçmen ülkenin istikrara kavuşmasını tek parti iktidarında görmüştür. 7 Haziran seçiminden sonra doğan yönetim boşluğunun seçmeni bu noktaya getirdiği anlaşılmaktadır.
-Verilen oylar, seçmenin teröre karşı Ak Parti’nin verdiği mücadeleyi beğendiğini ve desteklediğini ortaya koymaktadır.
-Ahmet Davutoğlu’nun liderliği seçmen nezdinde tescil edilmiştir. Abdullah Gül’ün partiyi ele geçirme planı tamamen çökmüştür.
-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın toplumun büyük kesimince hâlâ çok sevildiği bir kez daha görülmüş, ülkeyi erken genel seçime götürme stratejisinin doğru olduğu kanıtlanmıştır.
-Gerek Davutoğlu ve gerekse Erdoğan’ın zafer sarhoşluğuna kapılmaması, gerilim yaratıcı söz ve hareketlerden titizlikle uzak durması, tüm vatandaşları kucaklayan bir yaklaşımı benimsemesi, Anayasa’da yapılacak değişikliklerin demokrasinin ruhuna aykırı olmaması gerekmektedir.
-CHP ülke genelinde yine kayda değer bir varlık gösterememiştir. Bu durum partide dalgalanmalara, olağanüstü kurultay çağrılarına, yeni lider arayışlarına yol açabilir.
– Türk milliyetçiliğini temsil ettiğini iddia eden MHP’nin ciddi oy kaybına uğraması partide Devlet Bahçeli’nin liderliğinin tartışılmasını gündeme getirebilir. Bahçeli, seçimden en yaralı çıkan lider olmuştur.
HDP geçen seçime göre önemli oy kaybına uğramıştır. Bu, HDP’nin PKK ile arasına mesafe koymamasının yarattığı bir sonuçtur. HDP siyasette kalmak ve Türkiye partisi parti olmak istiyorsa bu tavrından vazgeçmelidir. Selahattin Demirtaş’ın 7 Haziran seçimi öncesi yarattığı sempati dalgası 1 Kasım seçiminde önemli ölçüde kaybolmuştur.
-Seçimin kesin mağlupları arasında kamuoyu araştırma şirketleri de bulunmaktadır. Yapılan araştırmaların hemen tamamı ortaya çıkan sonuçtan çok uzağa düşmüştür.