Partilerin açıkladığı milletvekili aday listeleri tartışılmaya devam ediyor.
Medyada yapılan yorumlarda, birkaç popüler isim dışında göz dolduran adaya rastlanmadığını belirtenlerin yanı sıra, adayların toplum tarafından tanınmamasının onların niteliksiz oldukları anlamına gelmediğini savunanlar da var.
Ben seçimlerde adayların belirleyici rol oynadığını düşünmüyorum.
Türk siyaseti lidere endekslidir.
Göz dolduran liderler, aday listeleri nasıl belirlenirse belirlensin alır götürür.
Toplumun tutmadığı bir liderin alt kadrosunun niteliği seçmeni fazla ilgilendirmez. Bir nevi gazino sistemi gibi yani; as solist güçlü olunca masaları doldurur, sıradan bir as solist ise gazino patronunu iflasa sürükler.
++
1965 ve seçimlerinde AP lideri Süleyman Demirel toplumun pek tanımadığı bir kadroyla İsmet İnönü liderliğindeki adeta ünlü siyasetçiler topluluğu olan CHP’yi yenilgiye uğratmıştı.
1973 ve 1977 seçimlerinde Bülent Ecevit’in rüzgarıyla CHP seçim yarışını önde tamamlamıştı.
1983 seçiminde topluma son derece sempatik gelen Turgut Özal’ın ANAP’ı, emekli generallerden, eski siyasetçilerden ve bürokratlardan oluşan Turgut Sunalp’in MDP’si ile Necdet Calp’in HP’sini yenmişti.
1995 seçiminde Necmettin Erbakan’ın lideri olduğu RP sandıktan birinci çıktı. O tarihte RP kadrosundan çok az isim toplumun büyük bölümünce tanınıyordu.
1999 seçiminde ipi DSP göğüsledi. Bülent Ecevit başkanlığındaki partinin kadroları geniş ölçüde yeni isimlerden oluşmuştu.
2002 seçiminde Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde Ak Parti iktidara geldi. Yanındaki isimlerden Abdullah Gül, Bülent Arınç gibi “Milli Görüş” geleneğinden gelen birkaçı biliniyordu, toplum kadronun çoğuna yabancıydı.
2007 ve 2011 seçimlerinde de kadrosu değil Erdoğan’ın liderliği Ak Parti’yi birinci yaptı.
++
Sonuç olarak, 7 Haziran’da yapılacak genel seçimler partiler arasında değil Ak Parti lideri Ahmet Davutoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli, HDP lideri Selahattin Demirtaş arasındaki bir çekişmeye sahne olacak.
Geçmişte genel ve yerel birçok seçim kazanmış Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın arkasında yer alması şu aşamada Davutoğlu’nu diğer liderlerden biraz daha avantajlı kılıyor.