Seçmek de seçilmek de bir haktır

0
61

Oyumu kullandıktan sonra bir arkadaşımın davetiyle Ulm’e geldik. Yakın çevresiyle tanıştık. Referandum üzerine konuştuk. Maalesef Stuttgart’a gidip oy kullanmaya üşenmişler.

Oysa seçmen listesinde isimleri var, çünkü kayıtları hep Almanya gözüküyor. Bir evden en az iki kişiler. Üzüldüm…
Ellerine mührü alıp basma hakkı ve yetkisine sahipken bu hakkı kullanmamışlar.
Seçmek de, seçilmek de bir haktır. Bu hakkı istediği halde kullanamayanlar varken…

Mesela iki gün önce bir arkadaşımdan gelen mailde, Polonya’da öğrenim gören bir öğrencinin, oy vermek için memleketine gitmek istediği yazıyordu.
Arkadaşım mailde öğrencinin durumunu iletip, çözüm yollarını sormuş. Oldukça üzüldüm.

Günler önce tesadüf bu ya, memleketine gitmek ve oy kullanmak isteyen öğrenciler için uçak bileti sağlayan bir sitenin adresini Tweet göndermiştim. Hemen Twitter adresime girdim ama bir türlü linki bulamadım. Tekrar Google’a girdim, başka bir link bulup Polonya’daki Türk gencine mail olarak attım.
Oy kullanması gereken öğrencilerin, yol parası yüzünden sıkıntı çekmeleri ve hatta oy kullanamamaları üzücü.

Devletin üniversite öğrencileri için uygun olan her yere sandık koyması gerekir diye düşünüyorum. Ne de olsa o yaşta milletvekili olabilecekler. Bu yüzden oy kullanmaları yönünde bir çözüm bulunması gerektiğine inanıyorum.  Mesela. Türkiye’de de elektronik oylama yapılamaz mı?

KAN EMİCİLER

Terör ve savaş hakkında yazıp çizmekten bıktık. Ama kan emiciler, tarih boyunca  insanlığa silah satmak için her yolu deniyorlar.
Savaşın mağlubu ise çocuklar. Avrupa’nın, Arabistan’ın tuzu kuru. Amerika keza silah lobisine yenik durumdadır.
Olan masum çocuklara okuyor.
Savaşa hayır diyorum hem de sonsuza dek.

Paylaş
Önceki İçerikİpler kimin elinde?
Sonraki İçerikKahrolsun darbeciler
Rana Elik

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi-Müzik Eğitimi bölümünü bitirdi. İki yıl TRT de spikerlik yaptıktan sonra Türkiye’nin ilk özel televizyonu Star 1 tv ye transfer oldu. 1998 yılında Kanal 6’ya geçti,6 ay sonra Amerika’ya gitti ve bir yıl süresince mesleki eğitimler ve kurslara katıldı. Daha sonra tv8, ETV, Kral TV, Kanal T, Kanal 34 televizyonlarında ana haber bültenlerini sundu, haber programlarını hazırladı ve yöneticilik yaptı.