Erken seçim ihtimali her geçen gün biraz daha güçleniyor. Muhtemelen Kasım ayında 56 milyon seçmen bir kez daha sandığa gidecek ve önümüzdeki 4 yıl ülkeyi yönetecekleri seçecek.
Peki, erken seçimde nasıl bir tablo ortaya çıkar?
SONAR şirketinin yaptığı son araştırmaya göre, bugün seçim olsa Ak Parti yüzde 42.9, CHP yüzde 25.2, MHP yüzde 17 ve HDP de yüzde 10.3 oy alıyor. İlk 3 partinin oylarında hafif yükseliş var. HDP’nin oyları ise yaklaşık 3 puan düşmüş.
++
Bilindiği gibi 7 Haziran’da yapılan seçimin kaderini HDP’ye verilen emanet oylar belirlemişti.
En fazla yüzde 7 oy tabanına sahip olduğu bilinen HDP, Ak Parti’nin tek başına iktidarını ve Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığını engellemek isteyenlerin verdiği emanet oylarla yüzde 13’ü aşmıştı.
Ancak PKK terörü nedeniyle bir kısım emanet oyun bugün itibariyle geri döndüğü anlaşılıyor. Bu süreç devam ederse HDP baraj altında kalabilir ve o zaman da Ak Parti tek başına iktidara gelebilir.
Öyle sanıyorum ki başta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ak Parti kurmaylarının hesabı da buna dayanıyor.
++
Kasım’da yapılacak seçimde HDP barajı yine aşar ve hiçbir parti tek başına iktidar olamazsa ne olacak?
Bu ihtimali de gözden uzak tutmamak gerekiyor.
O zaman herhalde yeni bir seçim ihtimali tümüyle ortadan kalkacak ve partiler kamuoyunun da yoğun baskısıyla bir koalisyon hükümeti kurmaya mecbur kalacaktır.
++
Erken seçimle oluşacak Meclis’in ilk yapacağı işlerden biri seçim sistemini yeniden düzenlemek olmalıdır.
Madem ki koalisyonlara yatkın bir siyasi kültürümüz yok, o halde koalisyonları zorlaştıran bir sistem getirilmelidir.
Bu konuda son 69 yılda 63 koalisyon hükümeti kurmuş olan ve bu yüzden siyasi ve ekonomik krizlere sürüklenen İtalya’nın yaptığı gibi tek parti iktidarını kolaylaştırıcı bir yasal düzenlemeden ilham alınabilir.