AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, seçime katılımın yüzde 85’in altına düşmesini beklemediklerini ifade ederken, “HDP barajı geçer mi geçmez mi onu sandık gösterecek. Araştırmalar onu yeterince göstermiyor. Katılım yükselmesi HDP’nin barajı geçmesini güçleştirir” dedi.AK Parti’li Atalay, NTV yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Kısa bir süre kala seçimlere yönelik son kararların verildiğine işaret eden Atalay, “Son kararlar veriliyor. Kararsızlarda daha fazla erime görüyoruz. Meydanlarda canlı bir seçim heyecanı ve merakı da var. Bir haftadır daha fazla seçim sonrasına odaklanan, polemiklere girmeyen bir üslup kullanıyoruz. Polemikler bu seçimde sert oldu belki. Uzlaşma ve diyaloğu bizim başlatmamız gerekir, biz şimdiden başladık. Hareketlilik ve heyecan da var.
Seçimlere iyi bir katılım olacak, yüzde 85’in altına düşmez gibi. İyi bir seçim olacak diye bakıyoruz” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık tezini alanlarda dillendirdiğine işaret eden Atalay, “Ama bütün siyasi partilerde, seçim alanlarında en öncelikli konu olmadı. Seçim beyannamesi ve kampanyamızda başkanlık sistemini önemli bir yere oturttuk. Yeni anayasa en önemli teklifimiz” dedi.
Atalay, Güneydoğu’da seçmenlerin tehdit edildiğini ve vatandaşlara endişe yayıldığını öne sürerken, şunları kaydetti:
“Güvenlik olarak çok ciddi tedbir alınıyor, bazı gözaltılar var. Vatandaşlarımız rahat olsun. Hile olacak iddiasını yurtdışına yaydılar. Haftalar önceden hile yapılacak gibi şeyler denildi. Seçimi yargı ve partiler yürütür. İyi yürüyen bir seçim sistemimiz var. Eskisi gibi çok da gecikmiyor. Vatandaşlarımız sayım anında sandıklara bakabilir. Geçen seçimde elektrik kesildi, onun üzerine senaryolar üretildi. Abartılı bir şekilde yayıldığının farkındayız.”
-“MEKANİZMA, MUHATAPLAR GÖZDEN GEÇİRİLEBİLİR”-
Seçime katılımın yüksek olmasının HDP’nin barajı geçmesini güçleştireceğini belirten AK Parti’li Atalay, şöyle konuştu:
HDP barajı geçer mi geçmez mi onu sandık gösterecek. Araştırmalar onu yeterince göstermiyor. Katılım yükselmesi HDP’nin barajı geçmesini güçleştirir. ‘Paralel yapı’, Orta Anadolu’da HDP’ye oy verin diye telkinde bulunuyor.
Çözüm sürecini HDP’nin barajı geçip geçmemesinden bağımsız değerlendirmek lazım. Çözüm süreci Türkiye için olmazsa olmaz. HDP barajı aşmazsa da sivil toplum kuruluşu gibi olur. HDP bugünkü konumuyla epey güven kaybetmiştir. HDP kendini inkar etmiştir. Eski Türkiye, statüko cephesinde yer almıştır.
Çözüm süreci hükümetin bir projesidir, HDP’yi de devreye sokalım dedik. Bu olmaya da bilirdi. Sivil toplum kuruluşu, İmralı’yla yürütüldü. İmralı, HDP’nin statükonun yanında yer almasını onaylamıyor. Selahattin Demirtaş, mahremiyeti korumadı, bazı açıklamalarda bulundu. İmralı heyetinden çıkartıldı, kendisine ambargo konuldu. Hükümet çözüm sürecini yürütme konusunda kararlı. Mekanizma, muhataplar gözden geçirilebilir.”