3 büyük muhalefet partisinin son günlerde gösterdiği performans, Ak Parti için 7 Haziran seçiminin çok zor geçeceğini gösteriyor. İşte, CHP, MHP ve HDP’nin son durumu:
Milletvekili adaylarını belirlemek için 41 il ve 45 seçim bölgesinde ön seçime gitmesi CHP’ye dinamizm getirdi. Keşke bütün illerde ve seçim bölgelerinde ön seçim yapsaydı. Parti sözcülerinin sadece iktidarı eleştirmekle yetinmeyip emekliye iki maaş ikramiye gibi somut önerilerde bulunması olumlu bir adım. Bu tür vaatlerin devamının gelmesi kararsız seçmeni etkilemek açısından önemli. Kontenjan adaylarını belirlerken toplumu dalgalandıracak isimler bulması yerinde olur. “Anadolu’nun Kemal’i” belgeseli iyi bir proje, Ak Partililerin “Biz halkın içinden geliyoruz” iddiasına doğru verilmiş bir yanıt. “CHP’nin tek handikabı kendisini iktidara gelecek gibi görmemesi, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun “Hedefimiz yüzde 35 oy” demesi.
++
MHP sessiz ve derinden gidiyor. Bu parti özellikle “İmralı’daki ağır ceza hükümlüsü Abdullah Öcalan’ın iktidar tarafından muhatap alınıp kendisiyle müzakere yapılmasını “ gündemde tutup Türk milliyetçilerinin sandık başında buna koyacağı tepkiye güveniyor. Genel Merkeze ve teşkilata hakim olan Devlet Bahçeli’nin adayları sorunsuz biçimde belirlemesi sürpriz olmaz. MHP bugüne kadar Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz dışında heyecan yaratacak aday bulamadı. Önümüzdeki günlerde bunu telafi ederse Meclis’e bugünkünden çok daha güçlü bir grupla girmesi mümkün olabilir.
++
HDP, “Recep Tayyip Erdoğan’ın başkan yani diktatör olmasını istemiyorsanız bizim barajı aşmamıza destek olun” söylemiyle çıkıyor seçmenin karşısına. Söz konusu söylemin, Kürt seçmenlerin yanısıra sol seçmenler ile bir kısım CHP’li seçmenin HDP’ye oy vermesini sağlaması kuvvetle muhtemel. Öcalan, PKK ve Kandil’le arasına mesafe koymaması bu partinin Türkiye partisi olmasını engelliyor. HDP’nin barajı aşması Ak Parti’nin bırakın Anayasa’yı değiştirecek çoğunluk yakalamayı, tek başına iktidar olmasını bile engelleyebilir. Diğer yandan baraj altında kalıp Meclis dışına itilecek bir HDP’nin yaratacağı sorunlar da büyük olur.