Seçime katılan partilerin sloganları hiç yaratıcı değil. Gazoz, çikolata, reçel, cips, tereyağ, yoğurt reklamlarında bile daha fazla zeka pırıltısı ve espri var.
CHP, “Gelin oy verin” diyor. Böyle bir slogan Yüksek Seçim Kurulu tarafından halkı sandığa davet etmek için kullanılabilir ama ana muhalefet partisine pek uygun düşmüyor. 2011 genel seçiminde “Bir ıslık da sen çal” demişti CHP. O slogan da zayıftı. Aynı yanlışı sürdürdükleri görülüyor. Neyse ki emekliye iki maaş ikramiye, asgari ücretin artırılması gibi vaatleri akıl ettiler.
MHP, “Bizimle yürü Türkiye” sloganıyla çıkıyor seçim meydanlarına. Bu slogan bir yürüyüş ve miting çağrısı için uygun olabilir ama genel seçim için fazla anlam ifade etmiyor. MHP’nin 2011’deki genel seçiminde kullandığı “Yolsuzluğa ve bölücülüğe karşı Ses ver Türkiye” sloganı herhalde daha iyiydi.
HDP’nin “Biz’ler Meclise” sloganı ise tam bir fiyasko. Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder gibi üç dakikada beş kaliteli espri yapabilecek isimlere sahip bir partinin son derece renksiz, etkisiz bir sloganla yola çıkmaları gerçekten şaşırtıcı.
İktidardaki Ak Parti 2011 seçiminde “Hayaldi gerçek oldu” sloganını kullanmış, yaptığı icraatları bu başlık altında anlatmaya çalışmıştı. 7 Haziran seçimi için ise ağırlıklı olarak “Onlar konuşur, biz yaparız” diyor. Pek yaratıcı olmasa da “Eh işte” denilebilir.
++
Eskiden siyasiler daha mı yaratıcıydı acaba?
Demokrat Parti’nin 1950 seçiminde kullandığı “Yeter! Söz milletindir” sloganı o günün ruhuna yüzde yüz uygundu ve seçmende karşılık buldu, partiyi iktidara taşıdı.
1965 seçimine Adalet Partisi, “Sıcak aş, dertsiz baş, mutlu yurttaş” sloganıyla girip kazanmıştı.
Turgut Özal’ın ANAP’ının “Çağ atlayan Türkiye” sloganı da partinin felsefesini yansıttığı için sonuç almıştı.
SHP’nin, afişlerinde Turgut Özal’ı balon biçiminde çizip altına “Söndürün şu balonu” sloganını yazması da etkileyiciydi doğrusu.
++
Ve biraz da nostalji: 1950’li yıllarda yapılan seçimlerde Hürriyet Partisi’nin kullandığı sloganlardan ikisi şöyleydi: “Öküzünü 3 liraya nallıyordun, şimdi 15 liraya nallıyorsun…”,“Şoförü yamadan, arabayı takozdan kurtaracağız.”
++
Neyse, merak edilecek bir şey yok aslında.
Sloganlar gerilese de Türkiye ilerliyor.

FACEBOOK YORUMLARI