Bir Bayburtlu seçmenin oyu 4 İzmirlinin oyundan değerli
Haziran ayında yapılacak milletvekili genel seçiminde kullanılacak oyların seçim çevresine göre değerli ya da değersiz olduğunu biliyor muydunuz?
Akıl almaz bir adaletsizlik var ortada.
Hemen bir örnek vereyim: Yüksek Seçim Kurulu’nun açıkladığı rakamlara göre 3 milyon 30 bin seçmenin olduğu İzmir 26 milletvekili çıkaracak. Yani 116 bin seçmene bir milletvekili düşüyor. Oysa 51 bin seçmenin olduğu Bayburt 2 milletvekili çıkarıyor. Bu ilimize her 25 bin 500 seçmen için bir milletvekilliği tahsis edilmiş. Bir diğer deyişle Bayburtlu bir seçmenin oyu 4 İzmirlinin oyundan daha değerli.
İstanbullu seçmen de oyunun değeri bakımından şanslı değil. 9 milyon 997 bin seçmenin olduğu İstanbul 88 milletvekili çıkarıyor; her 113 bin seçmene bir milletvekili düşecek.
Gelelim Ankara’ya… 3 milyon 607 bin seçmenin olduğu başkente düşen milletvekili sayısı 32. Her 112 bin Ankaralı seçmen için Yüksek Seçim Kurulu’nun belirlediği milletvekili sayısı bir.
++
Seçmen ve milletvekili sayıları karşılaştırıldığında doğudaki illerinin batıdaki illerimize göre son derece şanslı olduğu anlaşılıyor.
Bir örnek daha verelim:
61 bin seçmenli Tunceli, Meclis’e 2 milletvekili gönderecek. Milletvekili başına düşen seçmen sayısı 30 bin 500.
++
Peki bu adaletsizlik nasıl giderilebilir, ne yapılırsa doğudaki seçmenin oyuyla batıdaki seçmenin oyu eşit hale gelebilir?
Benim önerim şudur:
Türkiye’de Yüksek Seçim Kurulu’nun son verilerine göre 52 milyon 695 bin seçmen bulunuyor. Meclis’e 550 milletvekili seçileceğine göre her 95 bin seçmene bir milletvekilliği düşüyor.
Adaletli olan Türkiye’nin her biri 95 bin seçmeni kapsayan 550 seçim çevresine bölünmesi ve her seçim çevresinin bir milletvekili çıkarmasıdır.
Ancak böyle olursa kullanılan tüm oylar eşit olacaktır.

FACEBOOK YORUMLARI