Cumhurbaşkanı’nın bir milletvekilini görevlendirmesinden itibaren 45 gün içinde hükümet kurulamazsa ne olur?
Erken seçime gidilir.
Peki, erken seçime bugünkü hükümetle gitmek mümkün mü?
Hayır, değil. Anayasa’nın 114’üncü maddesine göre yeni bir hükümetin kurulması zorunlu.
Yeni hükümet kimlerden oluşur?
Böyle bir hükümette Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanları bağımsız isimler arasından atanır. Diğer bakanlıklara ise partiler Meclis’teki güçleri oranında destek verir.
Bugünkü Meclis aritmetiğine göre hangi partiye kaç bakanlık düşer?
Seçim hükümetinde Ak Parti muhtemelen başbakanlığı ve 8 bakanlığı alır, CHP’ye 6, MHP ve HDP’ye ise 4’er bakanlık verilir.
Partilerden biri seçim hükümetine girmezse ne olur?
Ona düşen bakanlıklara da bağımsız isimler atanır.
Başka formül yok mu?
Hayır, yok.
++
Yani, şu anda, “Cumhurbaşkanı Beştepe Sarayı’nı terk edip Çankaya’ya taşınmazsa Ak Parti’yle koalisyon yapmayız” diyen MHP lideri Devlet Bahçeli, işi biraz daha yokuşa sürerse, bırakınız sadece Ak Partililerin yer aldığı, CHP ve HDP’nin de içinde bulunduğu bir koalisyon hükümetine girmek zorunda kalabilir.
Benim Bahçeli’ye tavsiyem, Ahmet Davutoğlu’nun kendilerini ziyaret edip koalisyon kurma teklifinde bulunmasından önce Anayasa’nın 114’üncü maddesini dikkatle okumasıdır.
Unutmamak gerekir ki siyaset fazla kibir, naz, kapris kaldırmaz.
Kamuoyu elindeki hassas teraziyle gelişmeleri yakından takip ediyor.
Bir yandan HDP’yi PKK’nın devamı diye nitelendirip onunla hiçbir yerde bir arada olmak istemeyeceksiniz, diğer yandan ülkeyi erken seçime zorlayarak 4 HDP’liyi Bakanlar Kurulu’na sokacak ve onlarla yan yana oturup ülke yönetimiyle ilgili kararlar alacaksınız.
Böyle bir tutumun mantığı, rasyonel bir izahı var mıdır?
++
Evinden getirdiği topu sık sık kucaklayıp “Ben oynamıyorum” diye kenara çekilen çocuğa arkadaşları bir süre tahammül eder ama sonunda onu dışlar.
Bahçeli inşallah bu çocuğun durumuna düşmez.