Değerli okurlarım, Hayvan sever dostlarım bu makale nedeniyle beni gaddar kabullenmesinler! Amacım bir örnek vermektir.
Hafiften merak ettiğim için Kuantum Teorisini (madde ve ışığın, atom ve atom altı seviyelerdeki davranışlarını inceleyen bir bilim dalı) hep inceledim…

Dolayısı ile karşıma Bay Schrödinger çıktı.
Bir kutuya gariban bir kedi, zehir ve radyoaktif cisimler koyuyor ve bekliyorsun. Her şey kediye bağlı! Kedi hareket edebilir, kuyruğu bir şeye çarpabilir. Sonuçta; kedinin, eğer kutuyu açmadığın takdirde; canlı veya ölü olduğunu bilmen mümkün değil!
Demek ki; kedi hem canlı hem de ölü olabilir…
Dolayısıyla hayat da böyledir demek mümkündür.
Tabiatta mevcut olan bir ikilemi de belirtir bu teori.
Bu teoriyi şimdi Türk Dış Politikası’na uygulamaya çalışalım mı?Esat (nedense Esed?) yönetiminin kendi halkına karşı giriştiği baskıcı önlemlere karşı, başta ülkemiz olmak üzere Batılı ülkelerce yapılan müdahalelere baktığımızda, karşımızda ölü mü, canlı mı diyebileceğimiz bir Suriye iktidarı görüyor muyuz?
Kısacası, Suriye Yönetiminin Schrödinger’in kedisiyle aynı durumda olduğunu fark etmemek imkansız.
Suriye’nin sınırlarımıza yakın kuzey bölgelerinde PYD ile IŞİD’in çarpışma halinde oldukları bildiriliyor.Hükümetimize göre, PYD, PKK’nın Suriye’deki uzantısı.
IŞİD’in de radikal dinci bir terörist grubu olduğu belli.
Sorulacak soru ise aslında gayet açık: hangisi Türkiye’nin düşmanı? Hangisi olursa olsun ülkemizin düşmanı ise şu veya bu şekilde bir müdahalede bulunmak lazım.
Ancak sıkıntı bu kararda yatıyor. Esat rejimine karşı, PYD’ye karşı ve IŞİD’a karşı mücadele etmeyi benimsemiş hükümetimizin bunların hepsini yok etmesini mümkün gören var mıdır?
Hadi yapabilir diyelim; sonuçta hükümetin harekat tarzı, stratejisi nedir?
Kendi açımızdan bakınca meseleye, birden fazla düşmanınız varsa ve bunlar ülkeniz için tehdit oluşturuyorsa, bu tehditlerden öncelikle hangisini yok edeceksiniz?
Ülkemizin Suriye’ye yönelik politikasının sonuçlarına bakınca acaba Schrödinger, kuantum fiziğini açıklamaya çalışırken, aslında ülkemizin dış politikasında mevcut çaresizliği mi açıklamaya çalışmıştı?