Kuşoğlu, “Bazıları bu seçim sonucu için muhalefetin de suçlu olduğunu iddia edebilir ama bu kadar yolsuzluk, beceriksizlik, tahribatın ve rezaletin görülmesi ve cezalandırılması için muhalefete mi ihtiyaç vardı” diye konuştu 7 Haziran’da da, 1 Kasım seçimi öncesinde de Ankara’yı sokak sokak gezen, kimi zaman evlere, kahvelere, sünnete, düğüne, cenazeler giden ve vatandaşlarla birebir ilişkiler kuran CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu ile seçim sonuçlarını değerlendirdik.
SORU: 5 AYDA 2 AYRI GENEL SEÇİM. 7 HAZİRAN’DA KOALİSYON İSTEYEN SEÇMEN, 1 KASIM’DA TEK BAŞINA İKTİDAR İSTEDİ. BU DEĞİŞİKLİK NEDEN KAYNAKLANDI.
KUŞOĞLU: Çok önemli bir seçimi geride bıraktık. Seçmenin kararına saygı duyuyorum ama seçmenin tercihini de eleştirmeden duramıyorum.
SORU: ÇOK DEĞİŞİK BİR YORUM İLE BAŞLADINIZ. NE DEMEK İSTİYORSUNUZ?
KUŞOĞLU: Seçmenler, 13 yılda ülkeyi toplumsal yönden bölen, bir millette olması gereken ülkü birliğini yok eden, ortak duygu, acı ve sevinç bırakmayan, gönül birlikteliğimizi yok eden, Çanakkale ruhunu bitiren ve Türk Milletini Mısır gibi çatışmanın, ayrışmanın eşiğine getiren AKP gibi bir partiyi rekor bir oyla tek başına iktidar yaptılar.
SORU: BU MUDUR SEÇMENİN GÖRMEDİĞİ YA DA GÖREMEDİĞİ. AK PARTİNİN DURUMUNU NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?
KUŞOĞLU: AKP günahı çok ama yalnız yukarıda saydıklarım değil ki, Türk Silahlı Kuvvetleri, Yargı gibi devlet kurumlarının kurulan tuzaklar ile toplumun ahlakı da çökertildi, milli, manevi ve kültürel değerlerimizin içleri de boşaltıldı. Ekonomi, eğitim, tarım, dış politika, spor gibi konularda ise geldiğimiz, getirildiğimiz yer ortada… Rezalet durumdayız.
SORU: YANİ AK PARTİ HAK ETMEDİĞİ BİR ZAFERİ Mİ KAZANDI?
KUŞOĞLU: Bakın bir çek neden saydım. Bütün bu nedenlere rağmen AKP’nin tek başına iktidara getirilmesi asla hakkı değildi. En azından yapılan yolsuzlukların tarihin hiçbir döneminde bu boyutta olmadığı ve yolsuzlukların yargıya taşınmadığı dikkate alınsa bu sonuç ortaya çıkmazdı.
SORU: MUHALEFETİN HATALARI OLDU 7 HAZİRAN’DAN SONRA. KOALİSYON KURULMASI İÇİN AK PARTİ’NİN KABUL ETMEYECEĞİ ŞARTLAR ÖNE SÜRÜLDÜ.
KUŞOĞLU: Bazıları bu seçim sonucu için muhalefetin de suçlu olduğunu iddia edebilir ama bu kadar yolsuzluk, beceriksizlik, tahribatın ve rezaletin görülmesi ve cezalandırılması için muhalefete mi ihtiyaç vardı, diye de sormak mümkün tabi. Ayrıca CHP ve lideri Kemal Kılıçdaroğlu Koalisyon için karar verdi ve AK Parti ile günlerce görüştü arkadaşlarımız. Ama Koalisyona daha da doğrusu 4 yıllık koalisyona yanaşmayan parti AKP oldu.
SORU: BUGÜNDEN SONRA CHP’NİN HEDEFİ NEDİR?
KUŞOĞLU: Her şeye rağmen mücadelemiz devam ediyor. Allah’ın büyüklüğüne, CHP teşkilatının gücüne inanıyoruz. Açıkladığımız ekonomik program ve bu dönemde sergilediğimiz siyasi tavır yarınlarda halk tarafından daha net anlaşılacaktır. Biz de dersimizi daha iyi çalışacağız…
SORU: YENİ HÜKÜMET VE YENİ MECLİS. CHP’NİN HEDEFLERİ NELER OLMALI?
KUŞOĞLU: Şimdi iş yapma zamanı. Seçimlerle geçen ayların sonunda halk iktidardan sorunlarının çözümünü bekliyor. Biz de muhalefet olarak sorunların çözümü için elimizden gelen katkıyı yapacağız. Hükümetin bizim programımızdan kopyaladığı vaatlerin gerçekleşmesi için talipte olacağız.
SORU: ÇOK YOĞUN GÜNLER GEÇİRDİNİZ. GEREK 7 HAZİRAN ÖNCESİ GEREKSE 1 KASIM ÖNCESİ SİZİ TAKİP ETMEKTE ZORLANDIK. MÜTHİŞ BİR ÇALIŞMA TEMPOSU YAPTINIZ Kİ SİYASİ TARİHİMİZDE BELKİ REKOR KIRDINIZ. ANKARALILARA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?
KUŞOĞLU: Ben, iki seçimde de beni 7’inci sıradan seçen Ankara seçmenine, CHP’ye oy veren veya vermeyen tüm Ankaralılara canı gönülden teşekkür ediyorum.
Bilsinler ki TBMM’de daima açık bir kapıları ve milletvekilleri var. Her zaman için, her konu için beni konuk eden, daima bağrına basan seçmenimi ben de her daim Meclis’e bekliyorum.