27 Ocak’ta yürürlüğe giren Kanun ile 6 bin Avro olan dövizle askerlik hizmeti, bin Avro olarak yeniden düzenlendi. Milli Savunma Bakanlığı, dövizle askerliğin bedelli askerlik ile karıştırılmaması konusunda uyardı.

Milli Savunma Bakanlığı bazı yazılı ve görsel basında, dövizle askerlik uygulamasının bedelli askerlik olarak ifade edilmesi nedeniyle açıklama yaptı. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, bazı basın organlarında 6 bin Avro’dan bin Avro’ya düşen dövizle askerlik hizmeti, bedelli askerlik uygulaması olarak ifade edildi. Kavram karışıklığının giderilmesi için Bakanlıktan, şu açıklama yapıldı:
“Dövizle askerlik; yalnızca yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızı kapsayan ve bulundukları yabancı ülkelerde elde ettikleri hak ve kazanımlarının sonucu olarak 1980 yılından beri sürekli olarak uygulanan bir askerlik hizmet şeklidir.
Bedelli askerlik ise, ancak özel kanunlarla uygulanan, müracaat şartları, süresi ve bedel tutarı kanunların yayımlandığı dönemlerin ihtiyaç ve özelliklerine göre belirlenen geçici süreli bir askerlik hizmet şeklidir.”