Başbakan Ahmet Davutoğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın Eyüp Sultan Camii’nde kılınacak cenaze namazına katıldı. İstanbul Adliyesi’nde teröristlerce rehin alınan ve operasyonun ardından ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan ve şehit olan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz dün toprağa verildi.

Cumhuriyet Savcısı Kiraz için saat 11.00’de Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda tören düzenlendi.
Eyüp Sultan Camisi’nde öğle vakti kılınan öğle namazın ardından Kiraz’ın cenazesi, Eyüp Mezarlığı’nda toprağa verildi.
Kiraz için kılınacak cenaze namazına Başbakan Davutoğlu ile bazı bakanlar, milletvekilleri, meslektaşları, ailesi ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Yargıtay Tepkisi
Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, İstanbul Adliyesi’ndeki terör saldırısına ilişkin, dün olduğu gibi bugün de Türk yargısının daima ve korkusuzca ayakta kalarak adaletin tesisi için mücadele etmeye devam edeceğinden kimsenin kuşku duymaması gerektiğini belirtti.
Yargıtay Başkanı Cirit, İstanbul Adliyesi’ndeki terör saldırısına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesine neden olan menfur saldırıyı lanetlediklerini ifade etti. Dün olduğu gibi bugün de Türk yargısının daima ve korkusuzca ayakta kalarak adaletin tesisi için mücadele etmeye devam edeceğinden kimsenin kuşku duymaması gerektiğini kaydeden Cirit, Kiraz’a Allah’tan rahmet, aziz millete sabır ve kederli ailesine başsağlığı diledi.
Yargıçlar Sendikasının tepkisi
Yargıçlar Sendikası, İstanbul Adliyesi’ndeki terör saldırısını lanetleyerek, öldürülenin sadece Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz olmadığı, hukukun, adaletin, toplumun adalet umudunun ve beklentisinin öldürüldüğünü belirtti. Sendika, Kiraz’ın ölümüyle sonuçlanan bu olayın baştan sona kadar bütün sürecinin saniye saniye açıklanmasının ve otopsi ile balistik inceleme sonucunun paylaşılmasının isteyerek, menfur cinayetin sorumluları bulunup cezalandırılıncaya kadar bu cinayeti unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını kaydetti.
Yargıçlar Sendikası, İstanbul Adliyesi’ndeki terör saldırısına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada,  Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın adliyedeki odasında hunharca katledildiğini ifade etti.
14 yaşında polis tarafından atılan gaz fişeğinin isabet etmesiyle yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın anısının Kiraz’ın kanı kullanılarak kirletildiğinin belirtildiği açıklamada, “Savcı Mehmet Selim Kiraz, Berkin Elvan’ın ölümüne neden olan şüphelilerin saptanması konusunda mesafe katetmiş, şüpheli sayısını üçe kadar indirecek girişimlerde bulunmuştur. Meslektaşımızın ölümüyle sonuçlanan bu menfur eylem sorumluların ortaya çıkmasını istemeyenlerin kötü, çirkin ve soysuz bir eylemidir.
Bu erken ölüm sığ bir güvenlik anlayışıyla izah edilemez. İç güvenlik paketinin yasalaşmasının bir sebebi olarak gösterilmesi ise asla kabul edilemez” denildi. Kiraz’ın ölümüyle sonuçlanan bu olayın baştan sona kadar bütün sürecinin saniye saniye açıklanmasının ve otopsi ve balistik inceleme sonucunun paylaşılmasının istendiği açıklamada, menfur cinayetin sorumluları bulunup cezalandırılıncaya kadar bu cinayeti unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını kaydetti. Açıklamada, “​Hiçbir şey meslektaşımızın katlini haklı gösteremez. Kınıyoruz. Lanetliyoruz. ​Bilinmelidir ki öldürülen sadece Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz değildir. Öldürülen aynı zamanda hukuktur, adalettir, toplumun adalet umudu ve beklentisidir. ​Hepimizin, tüm yargı camiasının, ailesinin ve halkımızın başı sağolsun” denildi.