Kimi ünlü isimler, Nisan ayında yapılacak referandumda nasıl oy vereceklerini açıklayınca medyada ağır eleştirilerin hedefi olmaya başladı.

Örneğin, Rıdvan Dilmen, Arda Turan, Burak Yılmaz ve Murat Boz, “Oyumuz evet olacak” deyince karşı görüştekilerin adeta linçine uğradı.
Aynı şekilde Meltem Cumbul, Gülben Ergen, Haluk Levent, Melike Demirağ gibi ünlüler de, referandumda oylarının hayır olacağını söyleyince yine karşı tarafın ağır eleştirileri ve hatta hakaretleriyle karşı karşıya kaldı.
Oysa, ne evet diyeceklerini belirtenlere, ne hayır oy kullanacağını ifade edenlere kimsenin bir şey söylemeye hakkı yok.

Referandum, demokrasinin ayrılmaz parçası bir halk oylamasıdır. Seçmenin iradesini belli etme, yönetime katılma yollarından biridir.
Burada herkes dilediği gibi oy kullanma hakkına sahiptir.
Şu özlü sözü hatırda tutmalıyız:
“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa, kimse bir şey düşünmüyor demektir.”

Vereceği oy nedeniyle Rıdvan Dilmen’i “yalaka” ve “şeytan” diye tanımlamak ne kadar yanlışsa, Gülben Ergen’e oyunun rengi nedeniyle hücum etmek de o derece yanlıştır.
Demokrasi, karşındaki insanların görüşüne, oyuna saygı gösterme esasına dayanır.
Oyu nedeniyle herkes birbirini suçlarsa orada düşünce ve ifade özgürlüğü de demokrasi de yok demektir.
++
Referanduma daha üç ay var ve ortalık toz duman…
Böyle devam ederse, sandığa gideceğimiz güne kadar ciddi kavgaların yaşanacağını söylemek kehanet sayılmaz.

Kamuoyu yoklamaları referandumda evet oylarıyla hayır oyları arasında uçurum olmayacağını gösteriyor. Yani bir taraf yüzde 51, bir taraf yüzde 49 oy alabilir pekala.
Haksız ve demokrasinin ruhuna taban tabana zıt suçlamalarla sandığa gidilmesi toplumu neredeyse tam ortadan ikiye bölmek anlamına gelir.
Aman dikkat!