ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye’nin kuzeyinde halen IŞİD’in elinde bulunan bölgenin güvenliği için Türkiye’yle birlikte operasyon düzenleyeceklerini belirtti.

 

US Secretary of State John Kerry speaks on Syria at the State Department in Washington, DC, on August 26, 2013. The United States said Tuesday that chemical weapons had been used against Syrian civilians and warned President Barack Obama would demand accountability for this "moral obscenity." Employing his strongest language yet, Kerry said Washington was still examining evidence, but left no doubt that Bashar al-Assad's regime would be blamed. AFP Photo/Jewel Samad (Photo credit should read JEWEL SAMAD/AFP/Getty Images)

Bunun anlamı bence, kara operasyonuna sokulmak istenmemizdir. Zira hava operasyonu zaten yoğun şekilde devam ediyor. Bu operasyonlarda arzu edilen başarının sağlanamadığını gören ABD, sırtımızı sıvayıp, “Hadi aslanım, IŞİD’le ancak sen baş edersin, yürü!” diyor.
Suriye sınırında yaşadığımız son derece riskli bir paslaşmadır. ABD’nin oyununa gelmemeli, onun savaş taşeronu olmamalıyız.
IŞİD’in hafife alınamayacak bir terör örgütü olduğu Ankara ve Paris katliamları ile Rus uçağını düşürmesinden anlaşılmıştır.
Türkiye, İncirlik Üssü’nü ABD başta olmak üzere müttefiklerin savaş uçaklarına açarak zaten yeterince risk almıştır.
Bu riski artıracak adımlar atmak IŞİD’in ülkemizde yeni ve daha kanlı eylemler yapmasını tetikler.
++
Olayın bir diğer boyutu da şudur:
Diyelim ki Türk askeri Suriye’ye girdi ve ağır bedeller ödeyerek sınırımıza konuşlanmış olan IŞİD’i temizledi.
Böyle bir tablo karşısında girdiğimiz topraklarda kalma imkanımız var mıdır?
Şunu net olarak bilmeliyiz:
ABD’nin buna razı olması mümkün değildir. Dünyanın en zengin petrol kaynaklarını bize bırakmak bir yana koklatmaz bile…
Ordumuz, IŞİD’i temizledikten sonra geri çekilmek zorunda kalacak ve o bölge de “değerli müttefik”imizin onayıyla PYD’nin yani PKK’nın kontrolüne geçecektir.
PKK’ya ileride ABD kontrolünde kuracağı Kürdistan’da değerlendireceği toprak için Türk askerinin kara operasyonuna sokulması ulusal çıkarlarımıza yüzde yüz aykırıdır, tam bir çılgınlık olur bu.
++
Peki, ne yapmalıyız?
Türkiye sınırlarını IŞİD ve PYD-PKK terörüne karşı sıkı tutmalı ama hiçbir şekilde oyuna, tezgaha, tahrike gelip kara operasyonu filan düzenlememelidir.
Voltaire’in şu sözünü unutmayalım:
“Akıl, gerçeği olduğu gibi görmektir.”