ABD sonunda Türkiye’yi istediği noktaya getirdi, savaşın içine soktu. Bunun için çok uğraşması da gerekmedi doğrusu. Suruç’ta bir canlı bombanın infilakı ve sınırda açılan birkaç el ateş yetti de arttı bile.
Önümüzdeki günlerde savaş daha da hızlanacak, üslerimizden kalkan Türk ve ABD uçakları Suriye’deki IŞİD hedeflerini bombalayacak, buna karşılık IŞİD militanları da askerimize ve sivil halka yönelik kanlı eylemler yapmaya devam edecek.
Tanklı, toplu kara harekatı da her an başlayabilir.
++
Böyle zamanlarda medyaya büyük görev düşüyor.
Gerek yazılı gerek görsel medyanın savaş kışkırtıcılığından uzak durması, Hükümeti ve TSK’yı sağduyulu davranmaya teşvik etmesi gerekir.
Ne yazık ki medyada şu ana kadar gördüğümüz bu değildir.
Gazeteler dün, “Girdik, vurduk”, “Hem karadan, hem havadan” gibi başlıklar attı, televizyonlarda da sözde uzmanlar ve yazarlar askerliklerini en fazla yedek subay olarak yapmış olmalarına karşın orgeneral edasıyla yorumlar yapmaya, Suriye’de nereye kadar ilerlememiz, hangi hedefleri bombalamamız gerektiğine ilişkin akıllar vermeye başladılar.
++
Savaş çığırtkanı gazeteci, yazar ve sözde uzmanlara hatırlatmakta yarar var:
Savaş bilgisayar oyunu değildir; kandır, acıdır, gözyaşıdır, felakettir.
Zafer çığlıkları atarak girilen savaşlardan çoğu kez binlerce tabut ve tekerlekli sandalyeyle çıkıldığını bilmek için tarih kitaplarına şöyle bir göz gezdirmek yeter.
Türkiye’nin şu anda yapması gereken şey, sınır güvenliğini sağlamak ve Suriye’deki sıcak çatışmaların içine girmekten özenle kaçınmak olmalıdır.
Hükümet yetkililerinin ve TSK’daki komutanların içeriden ve dışarıdan yapılacak tahriklere, deyim yerindeyse dolduruşlara kulaklarını kapatmaları ve aklın, sağduyunun gereğini yapmaları ulusal çıkarlarımızın gereğidir.
++
Şunu da unutmamalıyız:
Savaş koşullarının yaşandığı bu dönemde erken seçimi gündemden kaldırmalıyız.
Koşullar acilen bir koalisyon hükümetinin kurulup işbaşı yapmasını zorunlu kılıyor.
Geçici hükümet ağır sorunların altında kalıp ezilir çünkü.