Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, hafta sonu “eşine az rastlanır” bir etkinliğe imza atacak. Bir piyanoda, üç piyanistin aynı duyguyu eserlere yansıtacağı “Solo, 4 El ve 6 El Piyano ve Flüt-Piyano Konseri” 25 Şubat Cumartesi günü saat 17.00’de sanatseverlere unutulmaz bir akşam yaşatacak.

Açıldığı günden itibaren farklı söyleşi, resital, konser, film gösterimi gibi kültür sanat buluşmalarına ev sahipliği yapan Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, piyano ve flüt ikilisiyle nadir bir etkinlik düzenliyor. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Piyano Ana Sanat Dalı Öğretim Üyesi Prof. Yeşim Alkaya Yener’in koordinatörlüğünde düzenlenecek “Solo, 4 El ve 6 El Piyano ve Flüt- Piyano Konseri”nde Bach-Busoni, W.A. Mozart, L. Van Beethoven, J.Brahms, C. Debussy, G. Faure gibi 11 bestecinin eserlerine yer verilecek. Etkinlikte Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano ve Oda Müziği sanatçıları Dilan Dereli, Cansu Önder, Meral Gülgün Önal, Burcu Gündoğdu piyanoda ve Ecesu Hazer flütte yer alacak.

Ahşap ve taş yapısı olan Satranç Müzesi’nin otantik ortamının, akustiğinin ve sıcaklığının da notalara yansıyacağı etkinlikte sanatçılar, icra ettikleri eserler ve besteciler hakkında bilgiler paylaşarak izleyicileri konser atmosferine dâhil edecek. “Solo, 4 El ve 6 El Piyano ve Flüt- Piyano Konserinin biletleri müze gişesinden veya Biletix’ten temin edilebileceğini bildirdiler.

“SANATÇILAR ZOR VE BİR O KADAR EĞLENCELİ ESERLERİ İCRA EDECEK”

Uzun yıllardır sürdürdüğü akademik çalışmalarını ve temposu hiç düşmeyen sanatsal heyecanlarını Satranç Müzesi’ndeki konserde Ankaralı sanatseverlerle paylaşacaklarını vurgulayan Prof. Yeşim Alkaya Yener hafta sonu başkentlileri Satranç Müzesi’ni davet ederek şu ifadeleri kullandı:

Akkaya “Çok farklı dönemlerden 11 bestecinin yer aldığı renkli bir program hazırlamaya çalıştık. Konserimiz yine açıklamalı olacak. Bir eserin neden, ne zaman yazıldığını ve konusunu bilmek çok farklı bir durum. Konserde icra edeceğimiz eserler sanatçılarımız için zor ama bir o kadar da eğlenceli. İki ve hatta üç piyanist aynı duyguyu hissedip, aynı duyguyu notalara yansıtması gerekiyor. Bu konserimizde bu duruma tanıklık edeceğiz. Konserimizi izlemeye gelen sanatseverler satranca ilgililer ve müzik ile satrancın bütünleşmesinden zevk alıyorlar.
Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nde her ay düzenlenen konserlerde yeni sürprizlere yer veriliyor. Müzede Mart ayının son haftasında Nazım Hikmet’in doğumunun 115’inci yılında şiirlerinin Arif Melikov’un müziği ile buluştuğu özel bir konsere daha imza atacağız. Hafta sonu düzenleyeceğimiz “Solo, 4 El ve 6 El Piyano ve Flüt- Piyano Konseri”ne ve Satranç Müzesi’nin muhteşem ortamında düzenlenen etkinliklere tüm Ankaralı müzik tutkunlarını davet ediyorum” dedi.