Sincan’da Ankara Çocuk Eğitim Merkezi’nde ilk adamı atılan “Yeni Hayata Bir Hamle Projesi” ile Ceza İnfaz Kurumlarında bulunan suça sürüklenmiş çocukların satranç sporu ile tanıştı.

Satranç, suça sürüklenmiş çocukların hayatını aydınlatacak. Türkiye Satranç Federasyonu ile T.C. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü işbirliğiyle Türkiye İş Bankası’nın sponsorluğunda başlatılan “Yeni Hayata Bir Hamle” Projesi kapsamındaki ilk satranç sınıfı Ankara’da açıldı. Proje ile ceza infaz kurumlarındaki çocuklara, hayatlarında ‘yeni bir hamle’ yapma fırsatı sunulacak.

Sincan’da Ankara Çocuk Eğitim Merkezi’nde ilk adamı atılan “Yeni Hayata Bir Hamle Projesi” ile Ceza İnfaz Kurumlarında bulunan suça sürüklenmiş çocukların satranç sporuile tanıştırılarak, hayatlarında yeni bir bakış açısı oluşturabilmeleri ve kötü alışkanlıklardan, eğilimlerden korunmaları için fırsat sunulması amaçlanıyor. Proje kapsamında Ankara Çocuk Eğitim Merkezi’ndeki ilk satranç sınıfının açılışına Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay ve Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Senar Akkuş’un yanı sıra diğer ilgililer katıldı.

PROJE KAPSAMINDA 40 SATRANÇ SINIFI AÇILACAK

“Yeni Hayata Bir Hamle” Projesi kapsamında Türkiye Satranç Federasyonu, Türkiye İş Bankası’nın sponsorluğunda Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen 30 Ceza İnfaz Kurumunda, 40 satranç sınıfıaçacak. İlki Ankara Çocuk Eğitim Merkezi’nde açılan bu sınıflarda satranç takımları, satranç eğitim panoları ve taşları ile satranç sporuna ilişkin kaynak kitaplar yer alacak. Proje çerçevesinde 30 ceza infaz kurumunda ‘Bahçe Satrancı’ kurulması ve çocukların açık havada da satranç oynayabilmesi planlanırken, ayrıca Ceza İnfaz Kurumlarındaki personele Türkiye Satranç Federasyonu tarafından antrenörlük eğitimleri de verilecek.

Açılışta konuşan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım da, dünyada gelişen infaz sistemlerini yakından takip ettiklerini belirterek, suça sürüklenmiş çocukların kişisel gelişimleri için spordan, sosyal ve kültürel faaliyetlere kadar farklı konulardaki projeleri değerlendirdiklerini söyledi.