New York Güney Bölgesi Hakimi Richard Berman’ın önceki gün 50 milyon dolar karşılığında kefaletle tutuksuz yargılanmak için başvuruda bulunan Rıza Sarraf’ın, kefalet duruşmasının 2 Haziran’da yapılmasına karar verdiği bildirildi.

Rıza Sarraf’a ilişkin gelişmeleri çok yakından izleyen Amerika’nın Sesi’ne (VOA) göre, Yargıç Berman, Savcı Preet Bharara’dan, kefalet talebinin reddedilmesiyle ilgili gerekçelerini 25 Mayıs ‘a kadar da bildirmesini istedi.

-İDDİA MAKAMI İLE “ANLAŞMA SAĞLANAMADI”-

Kefalet başvurusunda 10 milyon dolar nakit, 40 milyon dolarlık teminat karşılığında serbest kalmayı talep eden Sarraf’ın avukatı Benjamin Brafman’ın imzasıyla dava kayıtlarına geçen kefalet başvurusunda, müvekkili olan sanığın kefalet karşılığında tutuksuz yargılanması konusunda iddia makamıyla anlaşma sağlanamadığı belirtildi. VOA  haberinde şöyle dedi:
“İki ay önce Miami’de tutuklanan Sarraf, ABD’nin çıkarlarına karşı komplo kurmak amacıyla işbirliği yapmak, İran’a karşı uygulanan uluslararası ambargoyu delmek, banka sahteciliği yapmak ve kara para aklamak suçlamalarınla yargılanıyor. Savunmasını New York’un en pahalı avukatlarından birinin üstlendiği Sarraf, suçlamaları kabul etmiyor.”
VOA, Sarraf’ın avukatı Brafman’ın, müvekkilinin en kısa süre içinde kefalet duruşmasın yapılmasını istediğini ve kefalet karşılığında serbest kalmasının gerekçelerini açıkladığını da kaydetti.