Öyle anlaşılıyor ki; Başbakan, Anayasa Mahkemesi’ne Erdoğan’la aynı açıdan bakmıyor. Nitekim Erdoğan’ın sözlerine Hükümetten güçlü bir destek gelmedi, Adalet Bakanı Bozdağ dışında savunan olmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Anayasa Mahkemesi kararına saygı duymuyorum ve uymuyorum” demesi herhalde son zamanlarda yaptığı en talihsiz açıklamaydı. Erdoğan bu sözleriyle hukuk devletine açıkça meydan okumuş oldu.
Beştepe Sarayı’nda durum saptamasına gitmenin, genel değerlendirmede bulunmanın, özeleştiri yapmanın zamanı geldi.
++
Danışmanları gerçekten dostsa, Erdoğan’a, “Ak Parti’nin iktidar olması da, sizin Cumhurbaşkanlığı makamında oturmanız da meşruiyetini Anayasa’dan, hukuk devleti ilkelerinden almaktadır. Yüksek mahkeme kararına saygı duymayacağınızı söylemeniz neyse ama uymayacağınızı açıklamanız hiç doğru olmadı” demesi gerekir.
Nitekim Erdoğan’ın sözlerine Hükümetten güçlü bir destek gelmedi, Adalet Bakanı Bozdağ dışında savunan olmadı. Hemen her konuda Erdoğan’a var gücüyle arka çıkan Başbakan Davutoğlu bile bu konuda sessiz kalmayı tercih etti.
Öyle anlaşılıyor ki Başbakan, Anayasa Mahkemesi’ne Erdoğan’la aynı açıdan bakmıyor.
++
Dikkatimi çeken bir diğer husus da şu:
Erdoğan ne zaman prompter cihazına ya da önündeki yazılı metne bakmadan irticalen konuşsa çok tartışılacak şeyler söylüyor.
Danışmanlarının bu konuda da Erdoğan’ı uyarması, irticalen yapılan konuşmaların risklerine, tehlikelerine dikkat çekmesi herhalde son derece yerinde olur.
Bir lider için gündem yaratmak önemlidir ama gündem yaratırken hukuk devletinden saparsanız, Anayasa’yı tanımazsanız bunun adına başarılı liderlik denilemez.
++
Bir eleştirim de Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’a:
Arslan’ın Türkiye’nin en üst mahkemesinin başkanı olarak Erdoğan’a yönelik yanıtının çok üst perdeden yapıldığını ve polemik koktuğunu düşünüyorum.
Keşke ana muhalefet partisi lideri gibi değil de bir hukuk adamı gibi konuşsaydı, asabi tondan uzak kalsaydı.
++
Hemen her seyahat insanı tazeler, önünde yeni ufuklar açılmasını sağlar.
Batı Afrika ülkelerine yapmakta olduğu gezinin de Erdoğan’ı değiştirmesini, onu daha sağduyulu, hoşgörülü ve hukuk tanır bir lider yapmasını ümit ediyorum.