BOSNA Hersek’in başkenti Saraybosna’ya günübirlik bir ziyaret gerçekleştiren Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, “Saraybosna, Batı’nın Kudüs’üdür” dedi. Vatikan’ın, İtalyan ulusal havayolu şirketi Alitalia’dan kiraladığı bir uçakla sabah saatlerinde Roma’dan Saraybosna’ya giden Papa Francesco, öncelikle uçakta kendisine eşlik eden gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Göreve geldiği 2013 yılından beri sekizinci yurtdışı seyahatini gerçekleştiren Papa, “Saraybosna, Batı’nın Kudüs’ü olarak adlandırılır, farklı dini ve etnik kültürleri barındıran bir şehirdir. Ayrıca tarihte çok acı çekmiş bir şehirdir, şimdi ise barış için güzel bir yoldadır. Ben de bunun üzerine mesajlar vermek için oraya gidiyorum” diye konuştu.
Bosna Savaşı’ndan 20 yıl sonra bu ülkeye giden Papa, havalimanında Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Hırvat üyesi Dragan Çoviç, Saraybosna Başpiskoposu Kardinal Vinko Pulyiç ve Vatikan’ın Bosna Hersek ve Karadağ Büyükelçisi Luigi Pezzuto tarafından askeri törenle karşılandı.

Ruhani lider daha sonra Cumhurbaşkanlığı’nda Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri Mladen İvaniç, Dragan Çoviç ve Bakir İzzetbegoviç ile görüştü.
Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı İvaniç ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen Papa, “Bir barış ve diyalog hacısı olarak Saraybosna’dayım. Bu benim için büyük bir sevinç sebebi. Burası öyle bir şehir ki, geçtiğimiz yüzyılda kanlı çatışmalarla acı çektikten sonra diyalog ve barışçıl bir şekilde birlikte yaşama yeri haline gelmiştir. Çatışma ve savaş kültüründen, buluşma kültürüne geçmiştir. Bu nedenle bu şehir, Avrupa ve Dünya için özel bir anlam taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

Farklı etnik, dini ve kültürel grupların kardeşçe yaşadığını hatırlattığı Saraybosna’da, çok kısa aralıklarla sinagog, kilise ve camilerin görülebildiğini dile getiren Papa, “Bu nedenle Saraybosna, Avrupa’nın Kudüs’ü adını almıştır” dedi.  Bosna Hersek’in Avrupa’nın ayrılmaz bir parçası olduğunu ifade eden Papa, “Onun başarıları ve acıları, tamamen Avrupa’nın başarıları ve acılarının bir parçasıdır” dedi.  Ruhani lider, bu ülkedeki Hırvat, Sırp ve Boşnaklar arasındaki barış ve uyumun, Müslüman, Yahudi ve Hristiyanlar arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin artırılmasına ilişkin girişimlerin öneminin, kendi sınırlarını aştığını da söyledi.