Başbakan iken her şey çok farklıydı. Ak Parti’den kimlerin milletvekili olacağını tek tek belirliyor, bürokraside istediği atamaları yapıyor, Kanun değişiklikleri için bir işareti yetiyor, gerek gördüğünde Bakanlar Kurulu’nu toplayıp üyelere tek tek talimat veriyordu. Miting yapmasına, özel uçakla dolaşmasına, toplu açılış törenlerine katılmasına karışan yoktu.
Ne zaman ki Cumhurbaşkanı seçilip Beştepe Sarayı’na gitti, attığı her adım, ettiği her söz tepki çekmeye başladı. Davet ettiği parti liderleri gelmiyor, muhtarlara verdiği iftar yemeği tartışılıyor, CHP ve MHP Koalisyon ortağı olmak için Ak Parti’ye ilk şart olarak, “Erdoğan hükümet işlerine karışmasın, köşesinde otursun ” diyor.
Acı ama gerçek, Saray, Erdoğan için daha şimdiden altın kafese dönüştü.
++
Cumhurbaşkanı adayı olurken herhalde bunları öngörmüyordu Erdoğan.
O, Ak Parti’nin seçimde Anayasa’yı değiştirecek bir çoğunluğa sahip olmasını ve başkanlık sistemini getirmesini bekliyordu.
Büyük hayali suya düştü, başkan olacağım derken, Başbakanlığın büyük yetkilerini de kaybetti, Cumhurbaşkanlığının sınırlı manevra gücü içine sıkışıp kaldı.
Öyle sanıyorum ki geçen yılın Ağustos’una dönmek mümkün olsa Erdoğan kesinlikle Cumhurbaşkanı adayı filan olmaz, dört elle Başbakanlığa tutunurdu.
++
Tarih galiba Erdoğan için tekerrür ediyor, Turgut Özal’la aynı kaderi paylaşıyor.
1989’da ANAP tek başına iktidardı. Partinin Genel Başkanı ve Başbakan Özal, Meclis aritmetiğine dayanarak kendisini Cumhurbaşkanı seçtirdi.
İşte o andan itibaren her şey değişti. Özal’ın yerine önce Yıldırım Akbulut, ardından Mesut Yılmaz ANAP Genel Başkanı ve Başbakan oldu. Ne var ki ikisi de Özal’ın başarı çizgisini yakalayamadı. ANAP 1991’de yapılan seçimde iktidarı kaybetti. Özal ise Köşk’te bugün Erdoğan’ın yaşadıklarına benzer şeyler yaşadı, yalnız kaldı. İstifa edip yeniden ANAP’ın başına dönmeye hazırlanırken 1993’de vefat etti.
++
Siyaseti satranç oyununa benzetenler son derece haklı.
Yapılan yanlış hamleler mat olmanıza yol açabilir.
Erdoğan gençliğinde keşke futbol oynadığı kadar satranç da oynasaydı.