Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı görevine başlayalı tam bir yıl olmuş.
Bu dönemi, “Yanlış üstüne yanlış”, “Barış Süreci’nin çöküşü”, “Başkanlık rüyasından uyanış” başlıklarıyla özetlemek mümkün aslında.
Gelin, söz konusu başlıkları biraz açalım:
YANLIŞ ÜSTÜNE YANLIŞ: Erdoğan’ın ilk yanlışı, Çankaya Köşk’üne çıkmayıp Beştepe’de Saray yaptırması oldu. “Halk adamı Erdoğan” algısını değiştiren, “İktidar onu da şaşırttı, lükse, şaşaaya yöneltti” değerlendirmelerine yol açan bir yanlıştı bu. Erdoğan’ın ikinci büyük yanlışı, Anayasa’ya göre tarafsız olması gerekirken Ak Parti lehine seçim kampanyasına katılması, “toplu açılışlar” adı altında mitingler düzenlemesiydi. Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakanken benimsediği sert üslubu değiştirmemesi, toplumun tümünü kucaklayan bir anlayışı benimsememesi Erdoğan’ın hanesine bir diğer yanlış olarak kaydedildi.
“BARIŞ SÜRECİ”NİN ÇÖKÜŞÜ: Erdoğan’ın, MHP’ye kayan milliyetçi oyları 7 Haziran seçiminde Ak Parti’ye kazandırmak amacıyla “Kürt sorunu yoktur” demesi ve “Dolmabahçe mutabakatı”nı reddetmesi Barış Süreci”nin sonunu hazırladı. Oysa eline ülkenin en hayati sorununu çözmek için tarihi bir fırsat geçmişti. Evet, terör olaylarının başlamasında, onlarca asker ve polisimizin alçakça şehit edilmesinde PKK’nın büyük suçu yadsınamaz, ama Erdoğan, “Barış Süreci”nin devam edeceğini söylese, PKK Doğu ve Güneydoğu’da bugünkü toplumsal tabanını kesinlikle bulamaz ve kanlı eylemler yapma cesaretini kolay kolay gösteremezdi.
BAŞKANLIK RÜYASINDAN UYANIŞ: Beştepe Sarayı’nda yaşadığı bir yıl Erdoğan’ın parlamenter sistemi değiştirerek kolayca diktatörlüğe dönüşebilecek başkanlık sistemini getirme hayallerinin de sonu oldu. Seçmen 7 Haziran seçiminde Erdoğan’a açıkça, “Biz sana istediğin başkanlığı vermiyoruz.
Cumhurbaşkanlığının yetkileriyle yetinmek zorundasın. Türkiye’nin çıkarları kuvvetler ayrılığına dayanan parlamenter sistemdedir” dedi.
**
Erdoğan’ın sarayda geçireceği 4 yıl daha var.
İlk yılın tecrübelerinden istifade edip 4 yılda Anayasa’nın öngördüğü bir Cumhurbaşkanı olması samimi dileğimdir.
Bu hem kendisi hem de ülke için en doğru olandır.