Meğerse ne büyük sorunmuş bu arabaların cam filmi konusu. Memleketin ne kadar polisi varsa “çek sağa, sök bu filmi” diyor, vatandaş da koşuyor, cümle oto tamircileri, servisleri gün 24 saat camları kazıyorlar. Yapıştırması bir dert, sökmesi tam eziyet.

Cam filmi ne işe yarar? Araç içinde aşırı ısınmayı, güneşin yansımasını önler, böylece klimadan tasarruf sağlar, biraz da arabaya estetik, şekil katar. Dahası arabanın içinde kim var onu saklar. İşte sorun burada. Efendim neymiş, ya bunlar terörist ise?
Adam aşırı muhafazakâr, eşi, ailesi gibi arabasını da siyahlara sokmuş, “yok olmaz, aracın içi görülecek” diyorsun. Tam 12 Eylül uygulaması.
Gençler bilmezler, 12 Eylül kafaları “teröristler, anarşikler taksiyle kaçıyor, önlem alalım” dediler. Sıkıyönetim komutanlıkları bildiri üzerine bildiri yayınladılar. Önce plâka bilgilerini taksilerin yan kapılarına ve tavanına görünür şekilde iri iri yazılmasını istediler. Bu da yetmedi, “müşteri varsa iç lâmbalar açık olacak içerde kim var kim yok göreceğiz” dediler. O gün bugündür bu kaportaya plâka bilgisi yazma, içeride lâmba yakma işi devam eder.
Acayip bir sektör varmış bu araba camı filmi sektöründe. Sanayi Bakanlığı, TOBB, KOSGEB gibi kuruluşlar şu tamirci esnafını kredi verme dışında nasıl kalkındırırız deseler, kırk yıl düşünseler, böyle bir fikir akıllarına gelmezdi.

Diyorlar ki camı fitreli en az 5 milyon araç var, 500 liradan 2,5 milyar lira harcandı şimdi söktürmek için 200 lira alıyorlar, gitti bir milyar daha. Resmi araçların tümü neredeyse siyah cam filmleri ile kaplı. Bir gizemli hava, içinde kim var görünmüyor. Vatandaş cam filmine öyle meraklı ki sadece Google’da 5,5 milyon defa yazılmış, bilgi aranmış. Söktürmezsen 427 lira ödüyorsun.
“Tak-sök” konusunda çok şikayet gitmiş olacak, Sayın Cumhurbaşkanı konuya el atmak zorunda kaldı, “yanlış yapıyorlar, düzeltilecek” dedi. Oto tamircisi esnafı zarara uğrayacak ama sonuçlarına bakalım.

Artık biliyoruz ki bakanların, bürokrasinin, memurların yaptığı işler, aldığı kararlar Saray’da hesaba çekiliyor. Vergiler, sınav sistemleri de geri dönmedi mi Saray’dan?
Sayın bürokrasi takımı; bundan sonra uygulama, düzenleme, mevzuat değişikliği, şu bu yapmayın. Taslak halinde Saray’a gönderin, nihai kararı orası versin, kendinizi yıpratmayın, eleştirilere açmayın.
Dahası açın 16 Nisan düzenlemelerini okuyun. Bu Cumhurbaşkanlığı Hükümeti sistemine geçişin öncü uygulamaları. Siz hala eski Türkiye’de yaşıyorsunuz.
Şimdi vatandaş, Cumhurbaşkanlığı Hükümeti’nden; dolarda, avroda, benzinde, motorinde, faizlerde, gıdada, ette indirim bekliyor. “Bunlar yanlış, düzeltin” diye Saray müdahale eder mi? İsteniyor ama çok zor. Daha fazla yükselmesin yeter. Tüm araba cam filmleri getirilse, ekonomideki gerçekleri örtmeye yetmez.