Saraçoğlu Mahallesi’nde zorla tahliye yapan emniyet güçleri evini boşalttırmak istemeyen bir kişiyi gözaltına aldı.
Saraçoğlu Mahallesi sakinleri güne yine zorla tahliye ile uyandı. Devlet memuru olan Aykut bozyurt ve eşi Zeynep Bozyurt evlerini zorla boşaltılması istendi. Tebligat görmek isteyen mahalle sakinlerine hiçbir tebligat gösterilmedi. Mimarlar Odası Ankara Şube avukatları tahliyenin yapılamayacağını mahkemeden karar beklendiğini, kararı beklemeleri gerektiği konusunda emniyet güçlerini uyarsa da emniyet güçleri ve kaymakamlık yetkilileri zorla Aykut Bozyurt ve Zeynep Bozyurt’un evine girmek istedi. Kapısının önünde direnen Aykut Bozyurt yaka paça gözaltına alınırken, kalp hastası olan eşi Zeynep Bozyurt da yerlerde sürüklendi. Zeynep Bozyurt’un fenalaşması üzerine olay yerine ambulans çağrıldı. Bozyurt “ Evimi boşaltmamı istiyorlar, hukuk var diyorum, hakkım var diyorum, herhangi bir karar göstermeden elime hiçbir tebligat ulaşmadan evimi zorla boşalttırmak istiyorlar. Zorla eşyalarımı çıkarmak istiyorlar, evimde özel eşyalarım var, yapmayın eşyalarıma zarar vermeyin diyorum, dinlemiyorlar. Hükümet kendi devlet memuruna bunu yapar mı? Kendi vatandaşına bunu nasıl yapar?” diyerek isyan etti.
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “ Saraçoğlu’nda yapılan işlemler hukuksuzdur, Saraçoğlu Mahallesi Cumhuriyet’in ilk toplu konut alanıdır. Kent için önemli değerlerimizden biridir. Saraçoğlu Mahallesi’nde davalar sürerken bu acele nedir anlam veremiyoruz? Saraçoğlu Mahallesi sakinlerine zorla tahliyeler eziyet haline dönüştürülüyor. Mahalle’de emsal kararlar olmasına rağmen yürütmeyi durdurma kararının sonucu beklenmeksizin insanların zor yoluyla tahliyesi kabul edilemez. ” ifadelerini kullandı.
Mahkeme kararı geldikten sonra emniyet güçleri ve Kaymakamlık yetkilileri zorla tahliye işlemini durdurdu. Mahalle Sakinleri bir gün önce ise henüz şehir dışında olan mahalle sakininin evine, kaymakamlık yetkililerinin emriyle camları ve kapıları kırarak girdiklerini, kamu malına zarar verdiklerini, içerideki eşyaları ev sahibi olmadan zorla taşıdıklarını belirtti.
Saraçoğlu’nda “Olmaz” da evsiz kaldı
Saraçoğlu Mahallesi’nde bugün yine zorla tahliye vardı. Ev ahalisi ile birlikte evde yaşayan kaplumbağa Olmaz’da evsiz kaldı.
Saraçoğlu Mahallesi sakinlerinden Selami Aktepe’nin evi bugün zorla tahliye edilmek istendi. Aktepe kapıyı açmak istemeyince güvenlik güçleri kapıyı kırarak tahliye işlemine başladı. Tahliyeden önce mahalleye ulaşan Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri Saraçoğlu’ndaki zorla tahliyelere tepki gösterdi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “ cumhuriyet’in ilk toplu konut alanı Saraçoğlu Mahallesi’nde tüm yapılar ağaçlar dahi tescilliyken , binalarda kapı kırıyorlar, cam kırıyorlar, hukuksuz işlem yapıyorlar. Gerekli suç duyurularında bulunacağız. Bir gün önce gerçekleştirilen tahliye de emsal kararı olmasına rağmen, ailenin evi son hızla boşaltıldı ve aile şimdi kapı önünde kaldı. Birleşmiş Milletler Saraçoğlu’na ilişkin rapor istedi rapor hazırlıyoruz. ” dedi.
Kaplumbağa Olmaz için “olmaz” dediler
Saraçoğlu Mahallesi’nde evlerini boşalttırmak isteyen emniyet güçleri ve kaymakamlık yetkililerine ev ahalisi bu kez kaplumbağa “olmaz” için direndi. Biri Avukat diğeri ise Elektrik Mühendisi olan kardeşler kaplumbağalarının ev eşyası gibi taşınıp boş daireye atılmasına karşı çıktı. Evden hiçbir eşyalarını alamayan Aykut Aktepe ve Alper Aktepe kaplumbağaları Olmaz’ı akvaryumu ile birlikte taşıyarak evden çıkardı. Olup bitenden haberi olmayan, Kaplumbağa Olmaz iki kardeşin ısrarı ile Saraçoğlu Mahallesi’nde binanın önünde park halinde bekleyen arabanın arka koltuğuna yerleştirildi. Ev ahalisi ile birlikte evde yaşayan Kağlumbağa Olmaz da evsiz kaldı. Evsiz ve eşyasız kalan aile tahliyeye tepkiliydi. Zorla tahliye için mahkemeye başvuruyu bugün tamamlayan Baba Selami Aktepe eşyalarını geri almak için ise Kaymakamlık’a başvuracaklarını söyledi. Ailenin eşyaları aynı binadaki boş kalan karşı daireye taşındı evleri mühürlendi.

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.