Resmi Gazete’de yayımlanan 2016 programında, televizyonlardaki haber, dizi ve filmlerin geleneksel Türk aile yapısına uygun olması için yeni tedbirler alınacağı belirtiliyormuş. Bunun anlamı, önümüzdeki günlerde RTÜK Kanunu’nda önemli değişikliklere gidileceğidir. Yani, büyük bir sansür dalgasıyla karşı karşıya kalacağız.

++
Peki, kanunda gerekli düzenlemeler yapılırsa hangi haberler verilemeyecek, dizilerde ve filmlerde hangi sahneler yer alamayacak?
Örneğin, ünlü bir şarkıcı, bir manken kızımızla aşk yaşamaya başladı. Şimdi bu haber “Pop star yeni bir aşka yelken açtı” diye duyuruluyor izleyiciye. Kanuni düzenlemenin ardından ise söz konusu haberi verebilmek için aşk yaşayan ikilinin nikah masasına oturması beklenecek. Aile içi şiddet, öldürme ve yaralama olaylarını haberleştirmek bile zor. Türk aile yapısında aile bireylerini öldürmek de, yaralamak da yok biliyorsunuz.
++
Dizi senarist ve yönetmenlerini de ciddi zorluklar bekliyor yeni dönemde. Dizi kahramanlarından birinin rol gereği eşini aldatması mümkün değil artık. Geleneksel Türk aile yapısında öyle bir şey mümkün değil çünkü. Gençlerin evlenmeden bir araya gelmeleri, sohbet etmeleri için bile olsa yasak. Evlere kapıda ayakkabılar çıkarılıp terlikler giyilmeden girilemeyecek. Ailede babanın kesin otoritesi olacak. Sofralardan alkol kalkacak, baba, anne, dede, büyükanne salondan içeri girdiğinde herkes saygıyla ayağa fırlayacak.
++
Yeni dönemde Kerbela, Kum Fırtınası, Son Türbedar, Sahabeler, Yalnız İmam, Allah’ın Kılıcı-Halid Bin Velid, Ashab-ı Keyf, Selahaddin Eyyubi, Gönül Sultanları, Rabia Hatun, Çağrı, Hazreti İbrahim, Minyeli Abdullah, Çöl Aslanı Ömer Muhtar, Nuh-Büyük Tufan, On Emir gibi filmler muhtemelen sık sık ekranlara gelecek.
Film değil belgesel izlemek isteyenler için ise Kavimlerin Helakı, Kıyamet Alametleri, Şeytanın Hileleri, Evrim Teorisinin Cöküşü, Çağımızın Firavunları, Hanım Sahabiler, Kutsal Gizemler gibi seçenekler var.
++
Dilerim, Türk aile yapısını koruyacağız diye yaşadığımız çağın gerçeklerine uymayan kararlar alınmaz, kanuni değişikliklere gidilmez.