Ankara kulislerinde, 7 Haziran’da yapılacak genel seçimde HDP barajı aşarsa hiçbir partinin tek başına iktidar olamayacağı, koalisyonun zorunlu hale geleceği konuşuluyor.
Peki, diyelim ki HDP barajı aştı ve Ak Parti de tek başına iktidar olamadı.
Bu durumda nasıl bir hükümet kurulabilir?
Şu aşamada tek başına iktidar olamasa bile en çok milletvekilini Ak Parti’nin çıkaracağı anlaşılıyor.
Yani, seçimden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan hükümeti kurma görevini Başbakan ve Ak Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na verir.
Davutoğlu koalisyon pazarlığı için öncelikle CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun kapısını çalar. Ret cevabı alması halinde ikinci durağı MHP lideri Bahçeli olur. Davutoğlu buradan da eli boş dönerse HDP’ye koalisyon teklifi götürür.
Yaptığı girişimlerden sonuç alamazsa Davutoğlu’nun önünde iki yol kalır, ya azınlık hükümeti kurarak Meclis’ten güven oyu almayı bekler ya da görevi Erdoğan’a iade eder.
Davutoğlu görevi iade ederse Erdoğan bu defa hükümeti kurmak için Kılıçdaroğlu’na görev verir. Kılıçdaroğlu, Ak Parti’ye usulen bir teklif götürür. Ancak ret cevabı alacağı kesindir. CHP lideri daha sonra MHP ve HDP liderlerini ziyaret eder. CHP ve MHP’nin milletvekili sayısı koalisyon kurmaya yeterse büyük ihtimalle bu gerçekleşir. Ama yetmezse CHP-MHP-HDP koalisyonu imkansızdır. MHP, HDP ile aynı hükümet içinde olmayı kabul etmez.
++
Kulislerde, seçimden sonra hükümet kurulamaması ve siyasi kriz çıkması halinde yeni bir seçimin gündeme gelip gelmeyeceği de tartışılıyor.
7 Haziran’da Meclis’in yarıdan fazlası değişecek, yüzlerce isim ilk kez milletvekili olacak. Özellikle ilk kez Meclis’e gireceklerin yeni bir seçimi göze almaları zordur. Ardı ardına yapılacak iki seçim ekonomiyi de alt-üst edeceği için partilerin arzu edeceği bir şey değildir.
Dolayısıyla HDP’nin barajı aşması ve hiçbir partinin tek başına iktidar olamaması halinde Türkiye yoluna en azından birkaç yıl ya azınlık hükümeti ile ya da partilerin yapısı nedeniyle pek de uyumlu olmayacak bir koalisyonla devam etmek zorunda kalır.
++
An itibariyle benim Ankara’da gördüğüm tablo budur.