4 partinin seçim için hazırladığı şarkıları, sloganları inceledim.
Doğrusunu söylemek gerekirse, en iyi şarkı ve sloganı Ak Parti bulmuş.
Ak Parti’nin “Aşk ile çıktık yola/Yenilendik tazelendik/Sevdalıyız bu vatana/Haydi Bismillah-Söylenecek sözümüz var/Yürünecek yolumuz var/Hep beraber yürüyelim/Haydi Bismillah-Her bir karış toprağında/Baştan başa izimiz var/Umudumuz yarınlara/Haydi Bismillah” sözlerine sahip olan şarkısı gerek verdiği mesaj gerekse Türk müziği motifleri taşıyan melodisiyle son derece etkileyici.
Partinin “İlk günkü aşkla Haydi Bismillah” şeklindeki sloganı da hiç fena değil.
CHP’nin propaganda filminde ise fonda çalan saz eşliğinde Kemal Kılıçdaroğlu Cahit Sıtkı Tarancı’nın şu şiirini okuyor: “Memleket isterim/Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun/Kuşların çiçeklerin diyarı olsun-Memleket isterim/Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun/Kardeş kavgasına bir nihayet olsun-Memleket isterim/Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun/Olursa bir şikâyet ölümden olsun.”
Türk siyasetinde şiirin propaganda malzemesi olarak kullanılması öncelikle Recep Tayyip Erdoğan’ı çağrıştırıyor. Bu yüzden CHP’nin şiirli propaganda filmini biraz garipsedim.
Slogan olarak ise “Önce insan, önce birlik, önce Türkiye” seçilmiş.
Şarkı da, slogan da çok mütevazı kalmış.
Ana muhalefet partisinden daha iyi bir performans beklerdim.
MHP’ye gelince… MHP Batı müziği formatında bestelenmiş bir şarkıyla çıkıyor karşımıza. Şarkının sözleri şöyle: “Belli yönü belli yolu/O bir tek Allah’ın kulu/Tüm mazlumlar bekler onu/Devlet Bahçeli vaktidir-Bu düzen gitmez hoşuna/Sarılır milletin işine/Artık Devletin başına/Devlet Bahçeli vaktidir.”
Erdoğan’ın başkanlık istemesini eleştiren MHP’nin, seçim kampanyasını “Tek adam”a bağlaması ilginç. Karşımızda bir parti yok, sadece Bahçeli var.
Tanıtım filminde Alparslan Türkeş’in fotoğrafına da yer verilmesi partinin lehine mi olur, yoksa Türkeş’in oğlunun partiden kovulmasını mı akla getirir, tam karar veremedim.
HDP’nin 7 Haziran seçimindeki şarkısını Selahattin Demirtaş seslendirmişti. “HDP bizim partimiz/Kardeşliktir hedefimiz/Barışa çıkar yolumuz/Dünyadır bizim ülkemiz-HDP geldi geliyor/Tüm barajları yıkıyor/Zulme karşı direniyor/Özgürlük bize gülüyor” şeklindeki şarkının 1 Kasım seçiminde de yaygın biçimde kullanılacağı belirtiliyor. HDP’nin sloganları da barış ve kardeşliğe vurgu yapacak.
++
Özetleyecek olursak, seçim şarkısı ve sloganında Ak Parti bir adım önde duruyor.