Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 2 azaldı. Madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi 2015 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 4.2, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2.3 azalırken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1.1 arttı

ANKARA -Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayı Sanayi Üretim Endeksini açıkladı. Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 2 azaldı. Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2015 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 4.2, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2.3 azalırken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1.1 arttı.

TAKVİM ETKİSİNDEN ARINDIRILMIŞ SANAYİ ÜRETİMİ BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE YÜZDE 2.4 ARTTI

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2015 yılı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 9.9 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 3.8 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek azalış sermaye malı imalatında gerçekleşti. Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2015 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 7.8 ile sermaye malı imalatında gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek azalış bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 34.8 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü, yüzde 24.7 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı ve yüzde 12.2 ile motorlu kara taşıtı, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) imalatı takip etti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek artış makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 33.6 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 22.2 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı ve yüzde 5.8 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı takip etti.