Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,5 azaldı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek azalış dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

İmalat sanayiinde en yüksek azalış bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. İmalat sanayiinde en yüksek artış ağaç, ağaç ve mantar ürünleri imalatında gerçekleşti.
Türkiye İstatistik Kurumu, Temmuz ayına ilişkin sanayi üretim endeksi verilerini açıkladı. Buna göre sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 1,2 arttı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,4 azaldı ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 3,1 arttı.
Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,0 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,4 arttı.
-ANA SANAYİ GRUPLARINDA ENKSEK AZALIŞ DAYANIKLI TÜKETİM MALI İMALATINDA-
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek azalış dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.
Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2015 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 11,3 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.
-İMALAT SANAYİİNDE ENKSEK AZALIŞ ELEKTRONİK VE OPTİK ÜRÜNLERİN İMALATINDA-
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek azalış bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti.
İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 24,9 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü, yüzde 13,2 ile elektrikli teçhizat imalatı ve yüzde 8,8 ile tütün ürünleri imalatı takip etti.
-İMALAT SANAYİİNDE ENKSEK ARTIŞ AĞAÇ, AĞAÇ VE MANTAR ÜRÜNLERİ-
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek artış ağaç, ağaç ve mantar ürünleri imalatında gerçekleşti.
İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 4,5 ile ağaç, ağaç ve mantar ürünleri (mobilya hariç) imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 4,2 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı ve yüzde 4,0 ile giyim eşyalarının imalatı takip etti. (ANKA)