Türkiye genelinde toplam sanayi cirosu Ocak ayında Aralık ayına göre yüzde 7.1, geçen yıl Ocak ayına göre ise yüzde 24.1 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Ocak ayı sanayi ciro endeksine göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2017 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3.2 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7.1 arttı.

Sanayide toplam cironun yıllık bazda yüzde 24.1 gibi yüksek oranda yükselmesi, 2016 yılı Ocak ayındaki yüksek düşüş üzerine gerçekleşen artışın “baz etkisi”nden kaynaklandı. Sanayi cirosu 2016 yılı Ocak ayında, bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü cirosu yüzde 12 ve imalat sanayi sektörü cirosu yüzde 0.9 azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2017 yılı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 32.5 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 23.9 arttı.

Ana sanayi gruplarında en fazla artış enerjide

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ana sanayi grupları (MIGs) incelendiğinde, 2017 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre en fazla artış yüzde 18.8 ile enerjide gerçekleşti.

En fazla artış makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre en fazla artış yüzde 47.4 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti.

Bu artışı yüzde 28.4 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı ve yüzde 20.7 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı takip etti.

En fazla azalış tütün ürünleri imalatında

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre en fazla azalış yüzde 35.8 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu azalışı yüzde 20.4 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı ve yüzde 7.7 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı takip etti.