“İnsanın mutluluğu ya da mutsuzluğu kazandığı altınn ya da eşyayla bağlantılı değildir. Mutluluk ya da üzüntü kişinin ruhundadır.Bilge bir kişi her yerde evindeymiş gibi hisseder.

Evrenin tümü onurlu bir ruhun evidir” diyen, Akdeniz uygarlığı’nın ünlü bilgesi Demokritos,sanki uluslararası evrensel bale sanatına ev sahipliği yapan Bodrum’a seslenmekte.
15’ini kez düzenlenen ” Bodrum Uluslararsı Bale Festivali” 24 Temmuz 12 Ağustos 2017 tarihleri arasında düzenlenmekte.
Proğram: 24 ve 25 Temmuz:Ankara Devlet Opera ve Balesi -Zorba Bale
28-29 Temmuz : Lizt- A Lfonso- Cuba Vıbra Modern Dans
I Ağustos : İst.Balesi- Uyuyan Güzel Balesi
4 Ağustos : Astane balesi- Kazakistan Gaya. A fuego lento Bale
7 Ağustos : Suetlana Zakarova Solo Proje- Rusya Amore Bale
12 Ağustos : Los Vivancos İspanya Born to Dance Flamenko
Bu uluslararası etkinliğin mimarlarından ve sürekli gelişmesi için bilgi, yetenek ve bilinçle sürekli bir gayret göstermekte olan Ankara Devlet Opera ve Balesi Sanatçısı Oğuz Özlem’i yürekten kutlamamız ve kendisine yardımcı olmamız gerekmektedir. Bu etkinliklere sürekli destek veren eski ve yeni Bodrum Belediye Başkanlarını kutlamak gerekir. Değerli Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, son yıllarda Bodrum’un alt ve üst yapı çaalışmaları yanında yoğun kültür ve sanat etkinliklerine de destek vermesi takdire değer.
Antik çağdaki adı Halikarnnassos olan ve sevgiyi ve gücü ifade eden dünyanın ünlü yedi harikasından biri Mausoleum’a ev sahipliği yapan, Doğu Akdeniz’de ayakta kalan en sağlam kallesinde hizmet veren dünyanın en büyük 2.Sualtı Arkeoloji Müzesi’ne sahip en eski uygarlıkların derin izlerini taşıyan ,yerli ve yabancı turistlerin gözdesi BODRUM , her yıl artan bir hızla pek çok kültür ve sanat etkinliğine ev sahipliği yapmaya devam etmektedir.
Kentlerin tarihi ve doğal zenginlikleri yanında dünyaca önemli külütrel etkinliklere ev sahipliği yapması tanınnmalarına ve imajlarına büyük katıklar sağlamaktadır.
Kral Mausolos için MÖ 353 ‘de yapımına başlanan anıt mezar,teknolojisi, işçiliği,malzemesi ve iç ve dış bezeme sanat eserleri ile eşsiz bir yapı olduğu için dünyanın yedi harikası arasına girmiştir. 1304 yılında büyük Anadolu depremi sonucunda kısmen yıkılmış ve bir kısım taşları da 16.yüzyılda Bodrum Kalesi yapımında kullanılmış. 19.yüzyıl başlarında yapılan kazılarda değerli eser parçaları ortaya çıkarılınca İngiltere’ye götürülmüş.
Mausoleum’um birebir ölçekte, hafif metal ve cam malzeme ile birlikte yeniden ortaya konulması için Danimarkalı prof. Kristian ve mimar Exner’in önermiş oldukları taslak proje, Akbeniz Ülkelerii Akademisi Vakfı tarafından Bodrum’da 2017 Mayıs ayı içerisinde organize edilen çalıştayda, çok anlamlı proje Turizm bakanlığı ve Belediye’nin katıldığı toplantıda tartışılmıştır. Bu alanda sonuç alınıncaya dek çalışmalar sürdürülmelidir.
Bodrum D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali ve Güllük Belgesel Filmler Günleri gibi önemli etkinliklerin de ülkemiz turizmine ve dış tanıtımına büyük katkıları olmaktadır.
Bodrum’un tanıtımında yıllar önce derin bilgisi ve sıcak ilgisiyle öncülük yapan Cevat Şakir’in dediği gibi ” Bodruma gelirsiniz, ancak giderken aklınız ve gönlünüz hep Bodrum’da kalır.”
Unutulmaz tatiller, anılar, günler,aylar ve yıllar Bodrum’da yaşanır. Bodrum anıları için yazdığınız günlüklerde gönlünüz ve ruhunuz kalır.
Sanatın evrenselliği ile Bodrum’un konuk severliği, tarihi özellikleri ve doğal güzellikleri bütünleştikçe, sevgiler, dostluklar ve ferklılıklar renkli ve eşsiz güzelliklere sahip bodrum begonvilleri ve gülleri ile donotılmış beyaz martıların kanatlarında evrensele ulaşır. Onurlu ruhlara, insanı yücelten sanatlara ev sahipliği yapan Bodrum, bilge Demokritos’un ifade ettiği gibi yerli ve yabancı herkese ev sahipliği etmiş olur.
Sanatı paylaşmak, güzelliği, sevgiyi, dostluğu, hoşgörüyü ,estetiği ve insanı kucaklamaktır.