EDIRNE'DE OGRETMENLERDEN OLUSAN METIN INCELEME KOMISYONUNUN ICERINI UYGUN GORMEYEREK HALK EGITIM MERKEZI SALONUNU TAHSIS ETMEDIGI CAN YUCEL'IN SIIRLERINDEN UYARLANAN 'CAN' ADLI TIYATRO OYUNU, CHP'LI BELEDIYE BASKANI RECEP GURKAN'IN TEKLIFI UZERINE TRAFIGE KAPALI OLAN SARACLAR CADDESI'NDE SAHNELENDI. YAKLASIK BIN KISININ IZLEDIGI TIYATRONUN YONETMENI VE TEK OYUNCUSU KEMAL KOCATURK, "BAZILARI BIZI ZORAKI OLARAK SOKAGA BIRAKTI. CAN BABA ZATEN SOKAK DILIYLE KONUSTUGU ICIN MILLI EGITIM KENDISINI ARGO BULMUS, HEM DE SIYASI BULMUSLAR" DEDI. (FOTO:ENGIN OZMEN/EDIRNE-DHA)

Edirne’de öğretmenlerden oluşan metin inceleme komisyonunun içerini uygun görmeyerek Halk Eğitim Merkezi salonunu tahsis etmediği Can Yücel’in şiirlerinden uyarlanan ‘Can’ adlı tiyatro oyunu, ’li Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın teklifi üzerine trafiğe kapalı olan Saraçlar Caddesi’nde sahnelendi. Yaklaşık bin kişinin izlediği tiyatronun yönetmeni ve tek oyuncusu Kemal Kocatürk, “Bazıları bizi zoraki olarak sokağa bıraktı. Can baba zaten sokak diliyle konuştuğu için milli eğitim kendisini argo bulmuş, hem de siyasi bulmuşlar” dedi. ,
Edirne Gençlik Kültür Evi, Genco Erkal’ın Can Yücel’in şiirlerinden uyarladığı Kemal Kocatürk’ün yönettiği ve oynadığı ‘Can’ adlı tiyatro oyununun Halk Eğitim Merkezi’nde sahnelenmesi için Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurdu. Öğretmenler oluşan metin inceleme komisyonu da tiyatro oyununun metinlerini inceleyip ‘uygun’ görülmediğini bir yazıyla Halk Eğitim Müdürlüğü’ne bildirdi. Yazıda salonun tahsis edilmemesi ‘uygun görülmedi’ gerekçesiyle açıklanırken, Edirne Valiliği de tiyatro oyunu metnindeki siyasi ve argo içerik nedeniyle salon tahsisi yapılmadığını açıklamıştı. Tiyatro oyunun iptal edildiği sırada Edirne Belediye Başkanı CHP’li Recep Gürkan, sosyal paylaşım sitesindeki sayfalarından tiyatroyu oyununu kentin trafiğe kapalı olan Saraçlar Caddesi’nde oynanmasını teklif etti. (DHA)

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu bekliyoruz...