Ankara’da 95 kişini ölümüne ve yüzlerce kişinin yaralanması ile sonuçlanan saldırı, bütün dünyada olduğu gibi İsveç’te de büyük yankı uyandırdı. Tüm televizyon haber kanalarında, günün her saatinde ilk haber olarak verilen saldırı haberlerinde, özellikler bu saldırının demokrasiye ve düşünce özgürlüğüne yönelik bir saldırı olarak değerlendirildi.
Peki bu haberler sokağa, yani kamuoyuna nasıl yansıtıldı. Türkiye açısından tamamen karanlık bir tablo olarak diyebilirim. Patlama ile yerlere savrulan insan cesetleri manzarası, eskiden Ortadoğu’daki çatışmalarda gördüğümüz bu tablo yıllardır, turizm ile adı özdeşleşen Türkiye’nin başkenti Ankara’dan geliyor. Yani Turizm derinden bir darbe alıyor.
Türkiye’nin geçmişte İsveçlilerin hafızasına bıraktığı o güzellik tablosu yerini artık acıya, kana ve insanlık ayıbına bırakıyor. Bu görüntülerin, Türkiye’de yayınlanmasına devlet yasak getirmesine getiriliyor, ancak yurtdışında televizyon kanalları her saat başında yayınlanan haber bültenlerin sansürsüz olarak geniş biçimde yayınlıyorlar. İşte, yurtdışından baktığınız zaman Türkiye’deki manzara Ortadoğu bataklığına batmış ülkeler görünümünde.
Olasılıklar arasında iktidar da suçlanıyor Yıllardır Türkiye aleyhtarlığı yapan İsveç medyası da sanki ekmeğine yağ sürülmüşçesine öyle bir senaryolarla bunu seslendiriyor ki, bu terör saldırısında seçim kazanmak için sanki devletin gizli güçleri devrede.
Tabi ki, bu senaryo çizilirken, bu saldırının arkasında İŞİD terör örgütü dahil olmak üzere bir sürü terör örgütünün olabileceği imajı verilmiyor da değil. Ancak bunlar arasında, olay 1 Kasım da yapılacak seçimlere de getirilip, seçim kazanma amaçlı bir saldırı, yani kendi içimizden yapılmış bir saldırı imajı daha geniş olarak işleniyor.
Adamların ağzı torba değil ki, büzesin misali yorumlarında salladıkça sallıyorlar. Bu yorumlarla ve görüntülerle birlik de bir de HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, iktidarı suçlayan açıklamalarına yer verilince, bu saldırıyı iktidardaki hükümet yaptırmış havası veriliyor. Yani Türkiye’yi yöneten siyasi bir iktidarın, ne pahasına olursa olsun, kendi vatandaşlarına kıydığı senaryosu çiziliyor.
Başkanlık hayaliyle şiddet arttı
Ankara’daki saldırı haberlerine ilişkin yapılan yorumlarda tabi ki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da nasibini alıyor. Hemen bu saldırının, 1 Kasım tarihinde yapılacak seçimlerle de ilişkisi kuruluyor. Haziran ayında yapılan seçimde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisi AKP’nin, Cumhurbaşkanına ” Başkanlık sistemini” açacak oyu alamadığı için ülkede gerginliğin arttığına dikkat çekiliyor.
Ülkenin en güçlü adamı olmak için Cumhurbaşkanlığı yetkilerini Başkanlığa dönüştürmek için ülkenin bir serüvene itildiğine de dikkat çekilen haberlerde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ne pahasına olursa olsun bu hayalinden vazgeçmediği ve ülkenin şiddetin merkezi haline getirildiği belirtildi.
Türk askeri ile PKK’nın arasında artan savaşın, bir seçim senaryosu olduğunu öne süren İsveç’teki yorumlarda, bu senaryonun arkasında milliyetçilik duygularının coşturularak, AKP’nin seçimlerden tek parti çıkma hayalinin bulunduğu öne sürüldü.
1 Kasım’a kadar şiddet riski var Ankara’daki saldırının arkasındaki motiflerden birinin bu olabileceği üzerinde durulan yorumlarda, 1 Kasım seçimlerine kadar bu tür saldırı eylemlerinin olma riskinin ise yüksek olduğuna işaret edilirken, seçimlerin yapılmasını da riske soktuğu kaydedildi. Bu tür saldırıların Türkiye’yi istikrarsızlığa ve kargaşaya ittiğine de dikkat çekilen haberlerde, siyasi tansiyonun çok yükseldiği ülkede, bu tansiyonu düşürecek Cumhurbaşkanı’nın, aslında tansiyonu yükselten siyasetçi olarak gösterildi.
Ankara’da 100 kişiye yakın insanlarının ölümü ile yüzlerce kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan hain saldırının faturası işte Türkiye’ye böyle çıkartılıyor. Bunu izleyen İsveç kamuoyu gelecek yaz tatil için Türkiye’ye gelir mi, onu da zaman gösterecek.
BAŞIN SAĞ OLSUN TÜRKİYE