Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Kesin bir şekilde bu saldırının Türkiye içindeki bölücü terör örgütü mensuplarıyla, Suriye’den sızan YPG mensubu bir kişinin birlikte gerçekleştirdiği ortaya çıkmış bulunmaktadır Bu intihar saldırısını gerçekleştiren, 1992 Amude doğumlu Salih Neccar adlı kişidir. Dolayısıyla saldırının doğrudan YPG irtibatı ortaya konmuştur” dedi.

 

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Akar’ı ziyareti sonrasında Ankara’daki terör saldırısına ilişkin açıklama yaptı. Davutoğlu, “Bu saldırı kesin bir şekilde Türkiye içindeki bölücü terör örgütü mensupları ile Suriye’den sızan YPG mensubu bir kişinin birlikte gerçekleştirdiği ortaya çıkmıştır. Bu intihar saldırısını gerçekleştiren Salih Necar isimli Amûde 1992 doğumlu. Amûde, Kuzey Suriye’de bir şehir. Saldırının doğrudan YPG irtibatı ortaya konmuştur. 9 kişi gözaltına alınmıştır. Soruşturma derinleştirilerek sürdürülmektedir. Bütün unsurlar tek tek çıkarılacak ve adalete teslim edilecektir. Bu YPG, PYD mensubunun bölücü terör örgütü ile birlikte onların koordinasyonunda bölücü terör örgütünün Türkiye içindeki unsurları ile birlikte Kuzey Irak’tan da bu anlamda bir şekilde destek alan organize bir suç işledikleri artık kesinleşmiş durumdadır” diye konuştu.
HEPSİ, YAKALANACAK ADALETE TESLİM EDİLECEK HAK ETTİKLERİ CEZAYI MUTLAKA GÖRECEKLERDİR
Başbakan Ahmet Davutoğlu terör saldırısına ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Hepsi, yakalanacak adalete teslim edilecek. Hak ettikleri cezayı mutlaka göreceklerdir. Dün bu terör saldırısı Meclisimize çok yakın bir yerde olmuş olmasına rağmen Meclisimizin çalışmalarını sürdürmüş olması takdire bence şayan bir gelişmedir. Grup Başkanvekillerimizle istişare ettiğimizde de kendilerine şu talimatı vermiştim: Tam da terör odaklarının temel hedefi siyasi hayatı, sosyal hayatı dumura uğratmak, yavaşlatmak, durdurmaktır. Her ne suretle olursa olsun kendisine TBMM milletimizin tevdi ettiği görevi yerine getirmek üzere oturumlarına ara vermeyecektir. Bu görevi yerine getirmek için ne gerekiyorsa yapacaktır.
Saldırı nedeniyle dayanışma için arayan Sayın Çipras, Merkel’e teşekkür ediyorum. Bütün taziye yayınlayanlara teşekkür ediyorum. Dünkü saldırı açık bir şekilde ortay koymuştur ki YPG, bölücü terör örgütünün bir parçasıdır. Elimizde bütün deliller mevcut, nereden gelmişler, nasıl organize olmuşlar, bölücü terör örgütü, bunlar nerede…