1)Doğuda PKK, batıda IŞİD terörü… Sinir sistemimiz alt üst oldu… Aramızda kaç teröristin dolaştığını ve ne yapacaklarını bilememenin tedirginliği ve yarattığı travma giderek büyüyor.
2)Dış politikada sağa sola efelenme işe yaramıyor. Düşmanlarımızı değil dostlarımızı artırmanın zamanı geldi.
3)İstihbarat zaafı bir kez daha ortaya çıktı. Bu sorunu çözmek için daha fazla vakit kaybetmemeli.
4)Rusya’nın ambargosuyla darbe yiyen Türk turizmi Alman turistlerin ölmesiyle adeta yere serildi. 2016 turizm için kriz yılı olacak.
5)Teröre karşı çift cephede mücadele etmenin zorlukları büyüyor, bunun ekonomiye maliyeti sürekli yükseliyor. Önümüzdeki aylarda enflasyonda beklenenin ötesinde artışlar olması sürpriz sayılmamalı.
6)Canlı bombanın Suriye uyruklu çıkması Türkiye’de yaşayan 2.5 milyon Suriyeli için büyük talihsizlik. Şimdi pek çok kişi Suriyelilere “potansiyel terörist” gözüyle bakmaya başlayacak.
7)Bugünden itibaren Avrupalıların Suriyeli mültecileri kabul etmeleri zorlaşacak, bu da Türkiye’nin sırtındaki mülteci yükünü artıracak.
8)Ortadoğu’ya barış gelmeden dünyanın da Türkiye’nin de rahat yüzü görmeyeceği net biçimde anlaşıldı. Başta Suriye, Irak ve Filistin olmak üzere Ortadoğu’da kalıcı bir barış için dünya ülkeleri ellerinden geleni yapmalı.
9)Suriyelilerin yurt içinde kontrolsüz biçimde dolaşmaları güvenlik açısından ciddi zaaf oluşturuyor. Mültecilerin yaşayacağı ayrı bir kent kurulması kaçınılmaz hale geldi.
10)Muhalefetin yetersizliği Sultanahmet saldırısından sonra varlığını bir kez daha güçlü biçimde hissettirdi. Muhalefet yetkililerinin açıklamaları Hükümete yol gösterici ve ufuk açıcı olmaktan uzak kaldı, kahve yarenliği düzeyini geçemedi.