Memlekette ne çok “Şahin” yani savaş meraklısı varmış meğer. Gazeteler “Ordu vur emri bekliyor” diye manşetler atıyor, köşelerde “Türkiye güvenliği için Suriye’ye mutlaka girmeli” diye yazılar çıkıyor, televizyonlarda “barış için savaşmak gerektiğini” belirten yorumlar yapılıyor.
Bir savaş çıksa “Şahin”lerden biri bile cepheye gitmeyecek; 20’li yaşlarındaki gençler Ortadoğu bataklığında ya hayatını kaybedecek ya da sakat kalacak.
Savaşın bilgisayar oyunu olmadığını bunlara anlatmak gerekir.
++
Suriye sınırımıza çok yakın alanlarda şiddetli çatışmaların yaşandığı, çeşitli etnik ya da dinsel unsurların buralarda egemen olmak istediği doğrudur.
Ama doğrudan bir saldırıyla karşılaşmadıkça hiçbir şekilde savaşın içinde yer almamamız da ulusal çıkarların gereğidir.
NATO ve Birleşmiş Milletler’in kılını kıpırdatmadığı, adeta televizyon dizisi gibi seyrettiği çatışmaları Türk askerinin kanıyla durdurmak istemek büyük gaflettir.
++
Türkiye Suriye konusunda bugüne kadar ağır faturalar ödemiş, bombalardan, kurşunlardan kaçan iki milyonu aşkın mülteciye topraklarını açmıştır.
Mülteciler için şimdiye kadar harcanan paranın 6 milyar dolar olduğu belirtilmektedir.
İnsani yardımlarımız kuşkusuz devam etmelidir. Savaştan kaçan Suriyelilere bundan sonra da kucak açmalı, onları ateş çemberinden kurtarmalıyız.
Bunun dışında atılacak adımlar risklidir, tehlikelidir, maceradır.
++
Böyle kritik bir zaman diliminde Türkiye’nin en büyük şansızlığı geçici bir hükümetle idare ediliyor olmamızdır.
Üstelik yeni hükümeti kurma görevini alacak olan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kısa sürede başarıya ulaşıp CHP veya MHP ile bir koalisyon hükümeti kurması beklenmemekte, erken seçim ihtimali gücünü korumaktadır.
Bunlar yetmiyormuş gibi Milli Savunma Bakanlığı koltuğu bile an itibariyle boştur. Ordunun yönetim kademesinde Ağustos ayında önemli değişiklikler olacaktır.
Yani güçlü bir iktidar döneminde bile hata olan savaş kararı böyle eğreti bir dönemde katiyen alınmamalıdır.
++
Yeni Meclis’e naçizane önerim şudur:
Kim ki manşetinde, köşesinde, ekranında savaş çığırtkanlığı yapıyor, yaşları ne olursa olsun onların hemen askere alınıp cepheye gönderilmelerini sağlayacak bir kanun çıkarılmalıdır.