Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu toplantısında, “Bizi bu topraklardan kazımak isteyenlere aynı şekilde cevap vermeliyiz. Sözün bittiği yerdeyiz. Sahada olmadan masada yer verilmeyeceğini bilmeliyiz” dedi.

Bu sözlerin anlamı, önümüzdeki dönemde Türkiye’nin, Ortadoğu’da askeri varlığını daha çok hissettirme eğiliminde olduğudur.
Öyle anlaşılıyor ki, Trump’la görüşmesinde istediği sonucu alamayan Erdoğan, “Başımızın çaresine bakarız” dediği noktaya gelmiştir.
++
Peki, Türkiye şimdi neler yapabilir, başının çaresine nasıl bakabilir?
ABD ve Rusya’yı kızdırmadan PKK-PYD’ye Suriye ve Irak topraklarında herhangi bir operasyon düzenlemek herhalde son derece riskli olur, bizi iki süper devletin ordularıyla karşı karşıya getirir.
O halde, yapılması gereken en doğru hareket, sınır güvenliğini en üst düzeye çıkarmak, sınır ötesinden gelebilecek PKK-PYD saldırılarına karşı hazırlıklı olmaktır.
ABD’nin de, Avrupa ülkelerinin de, Türkiye’nin güneydoğusundaki toprakların da yer aldığı bir Kürt devleti kurulmasını istediği artık ayan beyan ortadadır.
Bu iş için taşeron görevi PKK-PYD’ye verilmiştir. Bunu çok iyi görmek ve önlemlerimizi buna göre almak zorundayız.
++
Önümüzdeki yıllarda Türkiye’ye ABD ve Avrupa’dan ağır silah satışı yapılmayacağını da akılda tutmalıyız.
Bunun yaratacağı sorunun çaresi de Türk savunma sanayiini güçlendirmekten geçer.
++
Yeni ittifaklar kurmak, Çin, Japonya, Hindistan gibi ülkelerle ilişkileri geliştirmek, İran’a dostluk elini samimi biçimde uzatmak ve bunlardan daha önemlisi de sözde müttefiklerimizin tuzaklarına, kumpaslarına düşmemek durumundayız.

++
Aman dikkat!
Sahada olalım derken “sahan”da olmayalım!