Türk ordusunun Süleyman Şah Türbesi’ni tahliye amacıyla Suriye’de gerçekleştirdiği operasyon, Avrupa medyasında büyük yankı buldu.

GUARDİAN: OPERASYON

SURİYE SAVAŞINDA BİR İLK
Türkiye’nin Suriye’de gerçekleştirdiği kara operasyonun Suriye’deki dört yıllık iç savaşta bir ilk olduğunun altını çizen The Guardian, operasyonun, “ABD’nin öncülüğündeki koalisyonun  kısa bir süre önce IŞİD üzerindeki zaferine sahne olan” Kobani üzerinden gerçekleştiğine işaret ediyor. İngiliz gazetesi, CHP ve MHP’den operasyona yönelik eleştirileri de yansıttığı haberinde “Bazı uzmanlar, tahliyenin bir zayıflık mesajını verdiğini söylediler” diyen gazete, “Türkiye, ABD’nin öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonda aktif bir rol oynamaya isteksiz oldu, kısmen askeri eylemin, isyancılar olduğu kadar Esad’ın kuvvetlerini de hedeflemesini istediğinden” yorumunu da yapıyor.
FİNANCİAL TİMES: OPERASYON, ANKARA’NIN ARTAN KAYGISINI YANSITIYOR
Financial Times, “Türkiye, İslam Devleti cihatçılarına giderek daha kırılgan hale gelen bir bölgeyi tahliye etmek amacıyla Suriye’deki şimdiye kadar en büyük müdahaleyi gerçekleştirdi” diyor ve operasyonun “Kürt savaşçılarının son dönemde kaydettikleri ilerlemeden yararlanarak Kürtlerin elindeki Suriye topraklarından üzerinden yapıldığını” vurguluyor. Gazete “operasyon aynı zamanda Ocak ayında İstanbul’ın turistik semtinin tam merkezinde düzenlenen intihar saldırısı ve ülkedeki diplomatik temsilciliklerinin hedef altında olduğu uyarılarının ardından Ankara’nın artan kaygısını yansıtıyor gibi görünüyor” görüşünü dile getiriyor. Gazete bu operasyonun, Ocak ayında İstanbul’da yaşanan intihar saldırısının ve ülkedeki diplomatik misyonların hedef haline geldiğine dair uyarıların ardından Ankara’nın IŞİD’e dair endişelerini de yansıtıyor olabileceğini söyledi.
İNDEPENDENT: ATATÜRK’ÜN
ORDUSU “IŞİDİSTAN”A GİDİYOR
İndependent Gazetesi ise tanınmış yazarı ve Ortadoğu uzmanı Robert Fisk’in operasyona ilişkin bir yorumuna yer veriyor.  (IŞİD) örgütünün bundan yaklaşık bir yıl önce Türkiye’ye üç gün süre vererek türbeyi boşaltmalarını istediğini, ancak o zaman Türkiye’nin yerinden kıpırdamadığını söylüyor. “Neden?” diye soran Fisk, aynı tarihlerde Suriyeli petrol mühendislerinin, IŞİD’in kontrolündeki petrol sahalarında Türk teknisyenler gördüklerini bildirdiklerini yazıyor ve “Belki de karşılıklı bir durum vardı? ‘Bize petrol uzmanlarınızı verin, biz de sizin eski sultanınızı elinizde tutmanıza izin verelim’?”  iddiasını dile getiriyor.
TİMES: SURİYE SAVAŞININ
BAŞLAMASINDAN BERİ
EN BÜYÜK KARA BASKINI
The Times ise, “Türk kuvvetleri,  İslam Devleti militanlarınca kuşatılan bir türbedeki naaşı kurtarmak için Suriye’deki dört yıllık iç savaş sırasında herhangi bir yabancı güç tarafından gerçekleştirilen en büyük kara baskını yaptı” diye yazıyor. Operasyona ilişkin okuyuculara bilgi aktaran gazete,  operasyonda casus uçakları ve insansız hava araçlarıyla havadan desteklenen 572 Türk askeri, 39 tank, 57 zırhlı araç ve 14 askeri aracın daha yer aldığına dikkat çekiyor.(DHA)