Başta doktorlar olmak üzere sağlık personeline yönelik saldırıların artması üzerine Sağlık Bakanlığı harekete geçmiş. Hazırlanan yasa taslağına göre hastane ve sağlık ocaklarında polis bulundurulacakmış. Ayrıca sağlık personeline şiddet uygulayana ve hakaret edene hapis cezası verilecekmiş.

Gözlemlerime göre bu taslak yasalaşsa bile pek işe yaramaz. Sağlıkta şiddet’i önlemek ancak doktorların, hemşirelerin, teknisyenlerin, danışma memurlarının, sekreterlerin, hasta bakıcıların, müstahdemlerin hasta ve hasta yakınlarına saygı göstermesi ve şefkatli davranmasıyla mümkün olabilir.

Özellikle bazı devlet hastaneleri ve sağlık ocaklarında belki iş yoğunluğu belki personelin yeterli eğitimi almayışı, belki de yeterli denetim olmayışı yüzünden hastalara hiç de iyi davranılmıyor.
++
Bir süre önce Çankaya’da yürürken Atakule yakınındaki sağlık ocağının önünde yaşlı bir kadının hüngür hüngür ağladığını gördüm. Ne olduğunu sorduğumda şunları söyledi:
“Ağır bir grip geçiriyorum. Gördüğünüz gibi yüzüm gözüm şiş, burnum kıpkırmızı. Az önce sağlık ocağında doktorun odasına girip birkaç adım attım. Tam o anda doktor ‘Yaklaşma… Orada dur’ diye bağırdı.
Anladığım kadarıyla hastalığımın kendisine bulaşmasından korkuyor, bu yüzden beni yanına yaklaşmadan gözleriyle muayene edip reçetemi yazmak istiyordu.
Neye uğradığımı şaşırdım, ağlayarak dışarı fırladım. Böyle doktorluk mu olur? Hastalanmaktan korkuyorsan aşı yaptır, maske takıp öyle muayene et… Ama hastaya bağırmaya ne hakkın var senin?”
++
Bestekar Sokak’taki sağlık ocağında tanık olduğum bir olayı da anlatayım:
Reçete yazdırmak için gittiğimde kapının önünde bir polis minibüsü bekliyordu. Az sonra içeriden aralarında doktor, hemşire ve hastaların da bulunduğu bir grup polis nezaretinde çıkarılıp minibüse bindirildi ve karakola götürüldü. Meğer içeride şiddetli bir kavga yaşanmış.
++
Özetleyecek olursam diyeceğim şu:
Hastaneler ve sağlık ocaklarına polis yerleştirerek, hakarete bile hapis cezası getirerek sonuç alınamaz. İsterseniz füzesavar, roketatar, top, tank yerleştirin; sağlık personelinin hastalara şefkat ve saygıdan yoksun tavrı sürdükçe şiddet önlenemez.