“Acil hal” kapsamının tüm sağlık sunucularının yaşadığı en büyük sorunların başında yer aldığını söyleyen Sağlıkta Birlik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Necmeddin Tan, “Acillerin SGK’ın mı, Sağlık Bakanlığın mı yoksa vatandaşın mı acili olduğunu kimse bilmemektedir.

SGK’nın en çok mahkemelik olduğu konulardan biri acil servislerdir. Normal randevu alarak hastanelere giriş yapanların sayısı oldukça az olurken acilde ise doktorlar hastalara yetişemez durumdadır. Bu sorunun çözülmesi için acil hasta polikliniği getirilmesinin faydalı olacağı kanısındayız. Biz acil hal ibaresinin kaldırılmasını istiyoruz” dedi.
Sağlıkta Birlik Derneği Yönetim Kurulu (SABİDER) Başkanı Ömer Necmeddin Tan, kahvaltılı tanışma toplantısında gazetecilerle bir araya geldi. Sözlerine SABİDER ile ilgili bilgi vererek başlayan Necmettin Tan, sağlıkta 3 yıldır faaliyet gösteren bir dernek olduklarını ifade etti. Sağlık alanında herhangi bir ayırım yapmadan bütün tarafları temsil ettiklerini söyleyen Tan, sağlığın her alanında faaliyet gösterdiklerini de vurguladı.
SABİDER Başkanı Ömer Necmeddin Tan, sektördeki sorunları, sıkıntıları ilgili mercilere aktardıklarını belirtirken, “Sağlık alanındaki yetkililer ile sektördeki kişiler arasında köprü görevi görüyoruz. 3 yıldır yaptığımız bu görevi daha da geliştirmek için harekete geçtik ve 81 ilde temsilciliklerimizi kurmak için kollarımızı sıvadık” ifadelerini kullandı.
“HEKİMLER BİLGİSAYAR BAŞINDA MEVZUATI TAKİP EDİYOR”
Açıklamalarında sağlık alanında yaşanan bazı ciddi sorunların devam ettiğine dikkat çeken Necmettin Tan, söz konusu sorunların başında Sağlık Hizmet Sunucularının sağlık hizmeti sunarken uygulamak zorunda olduğu SUT’un (Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği) geldiğini belirtti. Tan, Tebliğde yer alan fiyatların 8 yıldır artış göstermediğini de dile getirerek şöyle söyledi:
“Ayrıca tebliğ hükümleri sık sık değişmektedir. Değişikliğin sürekli olması bizlerin olduğu kadar, geri ödeme kurumu fatura inceleme birimleri ile sağlık hizmeti veren doktorları ve Hastane Bilgi Yönetim Sistemlerini de uyum sağlamak adına sıkıntıya sokmaktadır. Hak sahibi hastalar dahi bir gün ödenen bir gün ödenmeme kararı verilen sağlık hizmetleri karşısında şaşırmış durumdadır.
Hekimlerimiz, yapılan bu değişiklikler yüzünden gün boyunca mevzuatı takip etmek zorunda kalmaktadır. Artık hasta yerine bilgisayar başında mevzuat takip etmeye başladılar. Hekimlerden derneğimize gelen en büyük şikâyetlerden biri de SUT kısıtlamaları nedeniyle takdir haklarının kısıtlanması noktasıdır. Doktorlar bu haklarının kısıtlandığını ve tıbbi tetkik ve kullanılacak ilaç ve malzemelerin ödenmeyeceğini düşünüyorlar.”
“ACİL POLİKLİNİĞİ GELSİN, SORUN ÇÖZÜLSÜN”
Şu anda tüm sağlık sunucularının yaşadığı en büyük sorunların başında “acil hal” kapsamının geldiğini kaydeden Tan, “Acillerin SGK’ın mı, Sağlık Bakanlığın mı yoksa vatandaşın mı acili olduğunu kimse bilmemektedir. SGK’nın en çok mahkemelik olduğu konulardan biri acil servislerdir. Vatandaş katılım payı olmadığı veya kendi rahatsızlığını acil hissettiği için acil servislere yüklenmektedir. Normal randevu alarak hastanelere giriş yapanların sayısı oldukça az olurken acilde ise doktorlar hastalara yetişemez durumdadır. Bu sorunun çözülmesi için acil hasta polikliniği getirilmesinin faydalı olacağı kanısındayız. Biz acil hal ibaresinin kaldırılmasını istiyoruz. Acil hal kapsamında sayılan hastalardan ilave ücret alınması halinde, sağlık hizmet sunucuları tarafından acil polikliniğinde daha faydalı sağlık hizmeti verileceği ve acil olarak başvurup yatırılması gereken hastaların geri çevrilmeyeceğine inanıyoruz” diye konuştu.
“STK’LARLA GÖRÜŞÜLSE BU KADAR SORUN OLMAZ”
Necmettin Tan, mevzuatların bu kadar sık değişmesi ve karmaşık olmasının sebebini STK’larla görüşülmemesine bağladı.  STK’larla görüşmeler gerçekleştirildiğinde bu kadar sorunla karşılaşılmayacağının altını çizen Tan, “Kamu kurumlarının daha fazla sivil toplum kuruluşlarından görüş alması ve Güçlü sektör için güçlü STK’ların olması gerekmektedir” dedi.